Czy w trakcie 7-dniowej przerwy w braniu tabletek jestem zabezpieczona?

Witam. Mam pytanie - lekarz zalecił mi brać tabletki antykoncepcyjne przez 21 dni, potem zrobić 7 dni przerwy i znów zacząć nowe opakowanie, następnie 7 dni przerwy i tak cały czas. Martwie się, czy przez tą przerwę 7 dni będę mogła kochać się bez dodatkowego zabezpieczenia? Czy mam pełną ochronę antykoncepcyjną?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Tabletki zapewniają ochronę przez cały czas, również w trakcie 7-dniowej przerwy, o ile są regularnie przyjmowane. U osoby biorącej tabletki wg wskazań producenta nie dochodzi do owulacji, jest więc ona niepłodna i nie może zajść w ciążę. Drugim mechanizmem, chroniącym przed ciążą podczas przyjmowania tabletek, jest zapobieganie zagnieżdżeniu się zarodka w błonie śluzowej macicy, w razie gdyby jednak doszło do owulacji i zapłodnienia (de facto jest to działanie wczesnoporonne). Polecam lekturę na naszym serwisie:

http://abcantykoncepcja.pl/antykoncepcja-hormonalna-w-pytaniach-i-odpowi...

Pozdrawiam!