Czy w tej sytuacji warto zrobić przerwę?

Wczoraj wieczorem powinnam wziąć tabletkę antykoncepcyjną jak zawsze o godz. 20:00. Tego dnia wypiłam dużo alkoholu i nie pamiętam czy tą tabletkę wzięłam czy nie, a w blistrze tej tabletki nie ma. Biorę tabletki atyvia Daily. Czy zakładając że tej tabletki nie wzięłam, wystarczy zrobić przerwę od stosunku(jeśli tak to jak długa ma być ta przerwa) i przyjąć kolejną tabletkę następnego dnia o stałej porze czy muszę wziąć dodatkową tabletkę?
KOBIETA, 25 LAT 2 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

niestety nie napisała Pani, w którym tygodniu stosowania tabletek nastąpił ten incydent, a może mieć to kluczowe znaczenie. Zasady postępowania po pominięciu pigułki w pierwszym, drugim oraz trzecim tygodniu są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Proszę tam zajrzeć.

W takiej sytuacji można było przyjąć zapasową tabletkę (w razie czego), a następnie kontynuować przyjmowanie kolejnych zgodnie ze schematem. W tym momencie doszło jednak do pominięcia jednej z pigułek, a to wymaga specjalnego postępowania. Dodatkowe zabezpieczenie proszę stosować co najmniej przez kolejny tydzień, a najlepiej przez cały ten cykl.

Odpowiedzi na inne, podobne pytania znajdują się tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nie-pamietam-czy-wzielam-tabletke-co-robic,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-robic-gdy-nie-pamietam-czy-wzielam-tabletke,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-powinna-zrobic-osoba-ktora-nie-pamieta-czy-wziela-tabletke-antykoncpcyjna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.