Czy powinnam się dodatkowo zabezpieczać w tej sytuacji?

Biorę tabletki Atywia juz dosc długo zawsze ok godz 17. W piątek współżyłam, w sobote nie pamiętam czy wzięłam tabletke, prawdopodobnie tak, bo w blistrze bylo pusto ale dopiero jak wrocilam do domu kolo 24.00. Rano nie bylam pewna czy na pewno ja wzielam, wydawało mi sie ze tak, ale zapobiegawczo wzielam rano o 10 jedna z zapasowego blistra awaryjnie, a kolejna juz normalnie jak zawsze o stalej porze o 17. To była tabletka z pierwszego tygodnia, nr 6. Czy jest ryzyko ciąży? Czy robic przerwe normalnie po opakowaniu, czy powinnam sie teraz dodatkowo zabezpieczac ? Prosze o pomoc. Zawsze bralam tabletki systematycznie, to pierwsza taka sytuacja.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

bardzo dobrze, że przyjęła Pani dodatkową tabletkę z opakowania zapasowego. Jako że do prawdopodobnego pominięcia doszło w pierwszym tygodniu z blistra, to dodatkowa tabletka jako zabezpieczenie ciągłości w zupełności wystarcza. Następne tabletki należy przyjmować zgodnie z kolejnością, z zachowaniem regularności oraz w miarę stałej godziny. Po zakończeniu tabletek aktywnych zrobić przerwę na krwawienie, jeśli stosuje Pani schemat 21+7 bądź przyjąć tabletki placebo, jeśli jest to 24+4. Nie trzeba stosować dodatkowej antykoncepcji. Jeśli krwawienie się nie pojawi, to trzeba będzie kontrolnie wykonać test ciążowy, żeby dalej spokojnie stosować antykoncepcję. Jeśli będzie on negatywny, a krwawienie z odstawienia się nie pojawi, to trzeba będzie udać się do ginekologa, aby sprawdzić, jaka jest faktyczna przyczyna tego stanu (może się zdarzyć, że wystąpi wahanie hormonów i to krwawienie nie wystąpi). Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-wybierz-metode-dla-ciebie

https://portal.abczdrowie.pl/7-przyczyn-kiedy-antykoncepcja-moze-byc-nieskuteczna

https://portal.abczdrowie.pl/najczestsze-pytania-o-antykoncepcje-doustna-odpowiadaja-eksperci-wp-abczdrowie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.