Nie pamiętam, czy wzięłam tabletkę - co robić?

Witam, biorę tabletki Y*** już 3 lata. Nie pamiętam, czy wczoraj (19.09.) wzięłam tabletkę. Była to 10. tabletka, czyli drugi tydzień. Normalnie biorę je o 20:00, ale wczoraj zasnęłam i obudziłam się o 21.30 i wyjęłam tę tabletkę z blistra, ale nie pamiętam czy połknęłam - pewnie tak, ale dziś rano (20.09.) spanikowałam i wzięłam tę "wczorajszą" z awaryjnego blistra o 8:00 rano. Nie wiem, czy dobrze zrobiłam, bo skoro wczoraj wzięłam jednak, to dziś rano wzięłam niepotrzebnie. Czy antykoncepcja jest w takim przypadku zachowana? Nawet jeśli wzięłam o jedną tabletkę za dużo? Wyjdzie na to, że w tym cyklu wezmę 22 tabletki, żeby zachować dni przyjmowania takie jak dotychczas. Czy to nie zaszkodzi? Czy mimo to jestem zabezpieczona? Czy lepiej dodatkowo używać prezerwatyw? Proszę o pomoc. Mam jeszcze tylko pytanie o lek C***? Wpływa on na skuteczność antykoncepcji?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

przyjęcie ddodatkowej tabletki, a co za tym idzie, podwyższenie stężenia hormonów nie powinno wpłynąć na obniżenie działania antykoncepcyjnego tabletek. Dlatego nie ma potrzeby stosowania dodatkowego zabepieczenia. W związku z dostarczeniem do organizmu podwójnej dawki hormonów mogą pojawić się następujące objawy: plamienia, bóle głowy, bóle brzucha.
Lek, o który Pani pyta, nie obniża skuteczności tabletek antykoncepcyjnych.

Pozdrawiam