Czy w takiej sytuacji warto sięgnąć po tabletkę z antykoncepcji awaryjnej?

Dzień dobry, od października 2020 stosuję antykoncepcję w postaci tabletek Naraya plus. Przez ten czas wszystkie tabletki przyjmowałam zgodnie z zaleceniami. 28.12 o godz. 19 przyjęłam tabletkę nr 23 z blistra. Ok. godz. 22 zjadłam kolację, prawdopodobnie coś mi zaszkodziło i po godz. 23 zaczął mnie boleć brzuch tak jakbym miała dostać biegunkę, ale koniec końców tak się nie stało. Wstałam rano ok. 10.00 i wtedy oddałam jeden luźny stolec. 29.12 wzięłam tabletkę nr 24 z blistra (godz.19). Znów bolał mnie brzuch, ale nie skończyło się to w wc. Postanowiłam dla bezpieczeństwa ominąć tabletki placebo i od razu zacząć nowy blister. 30.12 wzięłam tabletkę nr 1 z nowego blistra (godz.19). Ok. 1 w nocy (w nocy z 30 na 31.12) współżyłam bez zabezpieczenia. Czy tamte bóle brzucha mogły wpłynąć na skuteczność antykoncepcji? Czy oddanie stolca dopiero rano, a 3-4h po wzięciu tabletki tylko czucie "wirowania" w brzuchu mogło zaburzyć wchłanianie hormonów? Nie wiem, czy w takiej sytuacji warto sięgnąć po tabletkę z antykoncepcji awaryjnej? Z góry dziękuję

Redakcja abcZdrowie

Witam,

stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej faktycznie wymaga skrupulatności i uważności, ponieważ zarówno niektóre leki, jak i np. infekcje czy wymioty lub biegunka mogą zaburzyć jej działanie, a tym samym – spowodować powrót płodności.

Stąd Pani niepokój jest zrozumiały, niemniej nie ma Pani powodu do obaw. Przyjęcie dodatkowej tabletki bądź zastosowanie mechanicznego zabezpieczenia konieczne jest tylko i wyłącznie wtedy gdy pojawi się biegunka, rozumiana jako oddanie minimum 3-4 luźnych stolców w ciągu doby od zażycia pigułki lub wymioty bezpośrednio (do 3-4 godzin) po przyjęciu tabletki antykoncepcyjnej.

Odsyłam do odpowiedzi na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/biegunka-zaraz-po-zazyciu-tabletki oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/biegunka-12-godzin-po-przyjeciu-tabletki-antykoncepcyjnej-a-zabezpieczenie.

Reasumując, ból brzucha nie jest wskazaniem do wzięcia pigułki z zapasowego blistra czy zachowania innych środków ostrożności – skuteczność tabletek antykoncepcyjnych nie została zachwiana ani zmniejszona.

Być może zainteresuje Panią nasz artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne-a-alkohol.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.