Czy wirus opryszczki HSV-1 może przenieść się na narządy płciowe?

Jeśli mam w organizmie wirusa opryszczki HSV1 i wielokrotnie ujawniał się on na wargach ustnych w postaci pęcherzy, a w tej chwili podejrzewam u siebie opryszczkę narządów płciowych, to jaki to ma związek? Jak można zarazić się opryszczką narządów płciowych? Jak powinnam się zachować w stosunkach seksualnych w przypadku opryszczki narządów płciowych, to znaczy kiedy będę pewna, że nie zarażę swojego partnera i będę mogła spokojnie odbywać z nim stosunek? Jakie powinnam zrobić badanie? Cytologia?
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Wirus opryszczki wargowej oraz opryszczki genitaliów to dwa różne type tego samego wirusa. Zwykle wargowy nie powoduje objawów w miejscu intymnym i na odwrót, jednak istnieją takie przypadki gdzie wykryto wirusa opryszczki wargowej jako patogen opryszczki genitalnej. Aby się przed tym uchronić można stosować kurację acyklovirem.