Czy wprowadzać dziecku orzechy ziemne do diety?

Witam, syn 5 m-cy, karmiony piersią miał zmiany skórne i po badaniu krwi okazało się, że ma alergię na orzeszki ziemne 0,86kU/L (kl. 2). Pozostałe alergeny kl. 0 choć wiem, że na białko mleka krowiego też reaguje. Czy w związku z wynikiem nie mogę jeść orzeszków i nie podawać ich podczas rozszerzenia diety? Pytam, bo alergolog zabrania a badania naukowe mówią, że powinno się stopniowo wprowadzać. Jak ma się do tych opinii wynik badania, bo rozumiem, że jest kluczowy?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

alergia pokarmowa, zwłaszcza u niemowlęcia, to duże wyzwanie dla jego organizmu oraz dla mamy, która czuwa na jadłospisem. Rzeczywiście, tak jak Pani pisze najnowsze badania naukowe pokazują, że orzeszki ziemne, które są mocnym alergenem, obecne w diecie matki karmiącej uodparniają na alergię niemowlę. Podawanie ich maluchom także sprawia, że te, w przyszłości nie muszą sie mierzyć z alergią na ten produkt. Przed Panią skonfrontowanie badań dziecka, zaleceń lekarskich oraz opracowań naukowych i decyzją, co będzie najlepsze dla dziecka. Wydaje się, że w tej sytuacji najwłaściwsze będzie uważne obserwowanie synka, Pani wie najlepiej jak silna była jego reakcja alergiczna, czy wystąpiła tylko mała wysypka, czy synek miał ból brzucha i biegunkę. Dopóki jest karmiony piersią może go Pani wyposażyć we wszystko co najlepsze w mleku matki. Rozszerzanie diety powinno przebiegać powoli. Uważność z Pani strony, konsultowanie wątpliwości z lekarzem, stopniowe i ostrożne wprowadzanie produktów, a także obserwacja reakcji malucha uchronią dziecko przed nieprzyjemnymi dolegliwościami. Życzymy wszystkiego dobrego i zachęcamy do lektury artykułów o interesującej Panią tematyce.

https://parenting.pl/orzeszki-ziemne-w-diecie-niemowlaka

https://portal.abczdrowie.pl/dieta-karmiacej-mamy

https://parenting.pl/stopniowe-rozszerzanie-diety-maluszka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.