Testy alergiczne u rocznego dziecka

Witam serdecznie. Mój synek ma silne zapalenie skóry - AZS ( skończy niebawem rok). Karmiony jest nadal piersią, jestem na diecie eliminacyjnej od 8 miesięcy.( bez mleka i pochodnych, jajek, cytrusów, słodyczy, konserwantów...). Pokarmy do diety synka były wprowadzane pojedynczo w odstępach tygodniowych. Z obserwacji potwierdzała się alergia na białko mleka krowiego, jajka, soję, marchewkę. Pomimo eliminacji tych składników oraz wielu innych potencjalnych alergenów objawy AZS bardzo się nasilają ( 2/3 skóry pokryte jest suchą, swędzącą,czerwoną wysypką). Synek ma też "pisk w oddechu". Bierze leki flixotide, zyrtec, maści i emolienty.   Mam pytanie jakie powinno być prowadzone dalej leczenie aby nie dopuścić do tzw. marszu alergicznego? Czy jest sens wykonywać testy alergiczne u takiego malucha ( skórne i z krwi)- czy są one wiarygodne ? Dziękuję bardzo i pozdrawiam serdecznie Magdalena.

ponad rok temu

Szanowna Pani,

Zapobieganie wystąpieniu marszu alergicznego polega przede wszystkim na unikaniu kontaktu z alergenami oraz właściwym leczeniu manifestacji alegii, w przypadku Pani dziecka -atopowego zapalenia skóry i obturacji oskrzeli.

Testy skórne Pricka u dzieci poniżej 2 roku życia mają wysoką wartość predykcyjną dodatnią, warto więc je wykonać. Oznaczenie przeciwciał IgE, zarówno całkowitego poziomu, jak i specficznych w surowicy krwi też warto wykonać.

Pozdrawiam serdecznie