Czy to może być jednak reakcja alergiczna?

Dzień dobry mam takie pytanie, od około tygodnia odbywam praktyki na magazynie w którym są aerozole, jest ciepło więc wszystkie chemikalia parują. Od kilku dni po dłuższym przebywaniu na magazynie nawet gdzie bezpośrednio nie ma produktów mam całe zaczerwienione policzki, swędzą mnie oczy(to w strefie kontaktu z produktem), mam mocno zaczerwienioną i swędzącą brodę oraz dolną wargę. Czy to jakaś reakcja alergiczna?
KOBIETA, 19 LAT około miesiąca temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety wyłącznie w oparciu o sam opis odczuwanych dolegliwości nie można z całą pewnością stwierdzić, co dokładnie wywołuje u Pani te objawy. W tej sytuacji należałoby szukać pomocy u alergologa, który pokieruje Pani diagnostyką oraz leczeniem.

Alergia może objawiać się na różne sposoby. Rzeczywiście takie objawy, o których wspomina Pani w pytaniu, jak zaczerwienienie skóry czy swędzenie oczu często towarzyszą różnych reakcjom alergicznym. W dodatku z wypowiedzi wynika, że pojawiają się one po dłuższym przebywaniu na magazynie. Na podstawie tego można przypuszczać, że takie symptomy mogą mieć związek z Pani pracą. W tym przypadku zasadne jest pytanie, czy pojawiają się one jeszcze poza nią, czy wówczas ulegają zmniejszeniu lub nie odczuwa ich Pani wcale.

Zachęcamy do przeczytania artykułu dostępnego na portalu abcZdrowie.pl, w którym piszemy więcej o możliwych przyczynach alergii i sposobach jej diagnozowania:

https://portal.abczdrowie.pl/alergia

Dlatego zachęcamy do wizyty u alergologa, który będzie mógł pomóc Pani w ustaleniu przyczyny problemu. Jeżeli lekarz wykluczy podłoże alergiczne tych dolegliwości, wówczas należy rozszerzyć diagnostykę. Niekiedy takie objawy towarzyszą bowiem też innym chorobom.

Warto też sprawdzić, jak na inne pytania o zbliżonej tematyce odpowiadają eksperci serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-zwalczyc-uczulenie-na-chemikalia

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zaczerwienienia-na-twarzy-a-staly-kontakt-z-chemikaliami

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.