Czy możliwe, że dostałam alergii na własnego psa?

Mam psa już od 7 lat z długa sierścią. Nagle zaczęłam strasznie kichać, leci mi z nosa, pieką oczy. Pomagaja mi allertec i Acatar ale nie na długo. To chwilowe rozwiązanie. Czy to możliwe że dostałam tak silnej alergii na własnego psa po 7 latach ścisłego kontaktu z nim?
KOBIETA, 27 LAT 2 miesiące temu

Jakie zwierzę będzie odpowiednie dla alergika?

Kochasz zwierzęta, ale zdiagnozowano u ciebie alergię? Spróbuj wybrać takiego pupila, który nie będzie działał uczulająco. Miłośnicy kotów powinni wybrać nevę masquarade lub kota syberyjskiego. Sprawdzą się także rasy gubiące mniej sierści, między innymi devon rex lub cornish rex. Istotny jest też kolor ? mniej uczulający będzie biały pupil.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Dzień dobry,

Aby potwierdzić lub wykluczyć alergię konieczna jest wizyta u lekarza alergologa, który dzięki odpowiedniej diagnostyce będzie mógł ocenić źródło problemu i pokierować dalszym leczeniem. Alergia może się uaktywnić u osób dorosłych, a jej objawy to np. pojawienie się zmian na skórze, kichanie, katar oraz kaszel, w związku z tym opisane przez Panią objawy mogą wskazywać na reakcję alergiczną.

Warto podkreślić, że w tym przypadku alergenem nie musi być akurat sierść psa, ale również inne czynniki, np. pyłki czy zarodniki pleśni. Dla pewności warto wykonać testy alergiczne. Najbardziej popularne to test skórne, które umożliwiają szybką weryfikację alergenu. Dzięki nim można zdiagnozować nie tylko alergię skórną, ale też sprawdzić, czy jest się uczulonym np. na kurz lub sierść. Jeżeli testy nie potwierdzą alergii konieczne będzie rozszerzenie diagnostyki. Może się okazać, że Pani objawy są spowodowane np. chwilową infekcją lub problemem laryngologicznym wymagającym dodatkowej konsultacji ze specjalistą.

Poniżej przedstawiamy artykuły, które odpowiedzą Pani na więcej pytań dotyczących alergii oraz jej diagnozowania:

https://portal.abczdrowie.pl/alergia

https://portal.abczdrowie.pl/alergia-testy-diagnostyczne

Zachęcamy również do zapoznania się z odpowiedziami ekspertów portalu abcZdrowie.pl na pytania z podobnego obszaru tematycznego.

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/podejrzenie-alergii-na-psa

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/alergia-na-siersc-psa-u-19-latki

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/alergia-na-siersc-psia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty