Czy wykonać pełen panel hormonalny?

Witam. Moje pytanie do endokrynologa/dermatologa/ginekologa. Mam niedoczynność tarczycy, aktualnie jestem na euthyroksie 50/75. Bralam przez ponad pol roku antykoncepcję. Musialam odstawić. Teraz mam tradzik i boje sie ze znowu bede miala torbiele z powodu których bralam antykoncepcje. Prolaktyna w normie. Teraz mam skierowanie na testosteron. Rozważam zbadanie wiekszej ilości hormonów czyli DHEAS, testosteron, LH/FSH. Jednal czy jest sens czy dopiero jak testostero nie wyjdzie prawidłowy.

Dzień dobry,

Przy oznaczeniu testosteronu całkowitego warto również oznaczyć białko wiążące hormony płciowe - SHBG i wyliczyć tzw. wskaźnik wolnych androgenów - FAI - norma wynosi < 5%. Może Pani sprawdzić pozostałe hormony, w tym również androstendion, ale aktywność androgenowa androstendionu i DHEA-S jest znacznie niższa niż testosteronu. Nie znam dokładnie Pani wywiadu chorobowego, ale proszę zapytać swojego lekarza, czy nie widzi potrzeby oznaczenia 17-OH progesteronu - oczywiście badanie należy wykonać w odpowiedniej fazie cyklu - najlepiej między 2-5 dniem cyklu, czyli w fazie folikularnej.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz