Czy wynik grupy krwi jest prawidlowy, czy doszło do konfliktu?

Witam. Obecnie jestem w drugiej ciąży w 5 tyg. - pierwszą poroniłam w 8 tygodniu. Po poronieniu otrzymałam zastrzyk z immunoglobuliny, ponieważ mam grupę krwi B Rh(-), a mój mąż jest Rh(+). Przy obecnej ciąży zrobiłam badanie grupy krwi, które wykazało mi B RhD(-). Alloprzeciwciał odpornościowych do antygenów krwinek czerwonych nie wykryto.

Czy ten wynik jest prawidłowy? Co oznacza D przy Rh jeżeli przy pierwszej ciąży tego nie miałam - czy to efekt podania po poronieniu immunoglobuliny? Od kilku dni mam brudzenie, lekarz przepisał mi leki na podtrzymanie i kazał leżeć. Czy ze względu na brudzenie powinnam otrzymać kolejny zastrzyk z immunoglobuliny? Proszę o kontakt.

Witam!

RhD(-) to inny sposób na oznaczanie grupy Rh ujemnej. Nie ma związku z wcześniejszym podaniem immunoglobuliny.
Badania krwi są dobre. Brak przeciwciał alloodpornościowych oznacza, że podanie immunoglobuliny anty-D zapobiegło wytworzeniu przez Pani organizm wrogich przeciwciał. Nie rozwinął się więc w obecnej ciąży knflikt seroogiczny.

Knflikt serologiczny to sytuacja w której organizm matki wytwarza przeciwciała niszczące krwinki czerwone płodu. Dzieje się tak najczęściej, gdy kobieta ma grupę krwi Rh(-) a dziecko, po ojcu, Rh(+). Do konfliktu dochodzi, gdy krwinki dziecka (posiadające na powierzchni antygen D) przedostana się do krwi matki (która nie ma antygenu D). Wówczas jej organizm wytwarza wrogie dla krwinek dziecka przeciwciała anty-D.

Taka sytuacja ma miejsce zazwyczaj dopiero podczas porodu lub poronienia. Aby zapobiec tworzeniu przez matkę wrogich przeciwciał w takich sytuacjach podaje się jej immunoglobulinę (przeciwciała) anty-D. Gdy znajdzie się w jej krwioobiegu, organizm nie tworzy własnych niebezpiecznych przeciwciał, więc nie ma ryzyka konfliktu w kolejnych ciążach.

Plamienie, które Pani opisuje może być wynikiem zmniejszonej produkcji progesteronu (pawdopodobnie to jego suplementację zalecił lekarz). Na razie nie ma konieczności podawania immunoglobuliny (to Pani krew wydostaje się z dróg rodnych).