Ile standardowo wynosi margines skórny wokół znamienia, które jest wycinane?

Dzień dobry, mam 22 lata. W obrębie jednej piersi kilka lat temu pojawiły się trzy znamiona. Ich średnica (powyżej 6mm) i niepokojący wygląd raczej kwalifikują się pod wycięcie. Stąd moje pytanie: ile standardowo wynosi margines skórny wokół znamienia, które jest wycinane? Jedno ze znamion znajduje się tuż pod brodawką (ok. 2mm od otoczki brodawki i niecały centymetr od samej brodawki) i boję się, że nawet w przypadku wykluczenia czerniaka trzeba będzie wyciąć również brodawkę.

Dla zmian chorobowych z podejrzeniem czerniaka złośliwego należy przeprowadzić całkowite wycięcie zmiany, obejmujące jej całą szerokość wraz z marginesem zdrowych tkanek na odpowiednią głębokość tak, aby zmiana nie została przecięta. Sugeruje się, że 1-3 milimetrowe marginesy zdrowych tkanek są wymagane. Oczywiście sugerowane jest wykonanie dermatoskopii w celu nieinwazyjnej, bezbolesnej oceny znamion.

Pierwotne wycięcie może być choćby z marg.0,5mm!!! Dopiero po uzyskaniu wyniku hist-pat.jeśli potrzeba - określa się "margines należny" - ale to jeśli jest czerniak! zż