Jakie badania wykonać z krwi i moczu?

Dzień dobry od wielu lat borykam się z problemem nadmiernego owłosienia które pojawia się wszędzie na piersiach klatce brzuchu pośladkach plecach brodzie szyi mam dopiero 30 lat jestem po 3 ciążach ale nadal czuje się nie komfortowo przy mężu pozatym w ostatnim czasie zaczęłam strasznie czuć moja waga nigdy nie była większa niż 70 kg na tą chwilę wynosi 95 kg nie mogę nawet zgubić kg w dodatku nie jadam bo nawet dania dietetyczne zamiast ujmować mi kg to je dodają w ostatnich 2 miesiącach zaczęły mi strasznie włosy wychodzić nigdy tak nie miałam włosy wychodzą garscmi boję się że pewnego dnia nie będę mieć ani jednego na głowie proszę o pomoc jakie badania wykonać z krwi i moczu przed wizytą u ginekologa endokrynologa czy jeśli dobierze mi lekarz odpowiednie leki czy zacznę chudnąć a te włoski da radę jakoś zatrzymać

Redakcja abcZdrowie

Witam, wymienione przez Panią dolegliwości niewątpliwie mają związek z zaburzoną gospodarką hormonalną w organizmie. Wymaga to jak najszybszych konsultacji endokrynologicznych. Przede wszystkim tycie – tu może być kilka przyczyn, najbardziej powszechną są zaburzenia pracy tarczycy (zwłaszcza, jeśli w rodzinie występują jej schorzenia) – niedobór tyroksyny i trójjodotyroniny mogą wpływać negatywnie na procesy metaboliczne w organizmu. Warto więc wykonać pakiet tarczycowy – poziom TSH, ft3 oraz ft4 – jeśli cierpi Pani na niedoczynność tarczycy, te badania powinny wskazać nieprawidłowości. Niedoczynności towarzyszą też takie objawy, jak problemy skórne oraz osłabione, wypadające włosy. Drugi trop to insulinooporność – w diagnostyce rozpoczyna się od wykonania krzywej cukrowej oraz krzywej insulinowej. Ewentualne inne schorzenia może potwierdzić lub wykluczyć endokrynolog. Nadmierne owłosienie, zwłaszcza w miejscach zarezerwowanych dla mężczyzn, to prawdopodobnie znak, że jajniki i nadnercza produkują zbyt dużą ilość hormonu męskiego – testosteronu. Schorzenie to nazywane jest hirsutyzmem. Wszystko na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-hirsutyzm. Z tego też powodu włosy na głowie mogą się znacznie przerzedzać – zwłaszcza w okolicy ciemieniowej, do tego często dochodzi problem z przetłuszczaniem się ich. Ten sam problem może jednak powodować także tycie. W tej sytuacji można wykonać badanie na oznaczenie poziomu hormonów produkowanych przez nadnercza: testosteron, kortyzol i DHEA oraz jajniki: estrogeny i progesteron. Być może pomocna będzie również odpowiedź naszego eksperta na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nadmierne-owlosienie-i-tycie-a-odpowiednie-badania. Więcej o badaniach hormonalnych może Pani przeczytać również w naszym materiale, serdecznie zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/badania-hormonalne-u-mezczyzn-testosteron-estrogen-luteina-folikulotropina-prolaktyna. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.