Mierzenie ciśnienia na prawym nadgarstku

Czy można mierzyć ciśnienie na prawym nadgarstku lub przedramieniu? Czy jest to wynik miarodajny?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Ciśnieniomierze nadgarstkowe są mniej dokładne niż te z mankietem ramiennym. Pomiary powinny być wykonywane na lewej ręce. Reasumując najbardziej miarodajne pomiary uzyskuje się z lewego ramienia. Na przedramieniu pomiarów ciśnienia się nie wykonuje.

Można mierzyć na dowolnym nadgarstku pod warunkiem, że producent aparatu na to pozwala. Ważne jest aby aparat podczas pomiaru znajdował siatkarzy mniej więcej na wysokości serca.