O czym świadczy mleczna wydzielina oraz nieprzyjemny zapach z pochwy?

Witam. Od dłuższego czasu doskwiera mi mleczna wydzielina oraz nieprzyjemny zapach z pochwy. Brak infekcji grzybiczej jedynie bakteria: Streptococcus agalactiase- dość liczne. Lekarz prowadzący twierdzi, ze nie ma potrzeby podania antybiotyku skoro nie jestem w ciąży ale dokuczliwe dolegliwości cały czas się utrzymują. Co robić? Czy naprawdę w tym przypadku nie musi zostać podany antybiotyk?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Streptococcus agalactiae to paciorkowiec, należący do bakterii stanowiących zagrożenie zwłaszcza w okresie ciąży, dlatego też obowiązkowo wykonuje się w tym czasie posiew w kierunku tego patogenu.

Rzadko daje dolegliwości i nie stanowi niebezpieczeństwa dla zdrowych kobiet. W przypadku zaburzeń odporności i zmiany odczynu pochwy z kwaśnego na zasadowy Streptococcus agalactiae może powodować infekcję, która oczywiście podlega leczeniu.

W leczeniu stosuje się ampicylinę, amoksycylinę lub penicyliny oraz np. kwas borowy podawany dopochwowo. Dodatkowo warto wdrożyć probiotyk, wspierający florę bakteryjną pochwy.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem, odnajdzie Pani tu wszystkie najważniejsze informacje na temat Streptococcus agalactiae : https://portal.abczdrowie.pl/streptococcus-agalactiae-przyczyny-objawy-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.