Podwyższony wynik PTH po usunięciu przytarczyc z powodu gruczolaka

jestem po usunięciu przytarczycy z powodu gruczolaka. Jednak po około pół roku od zabiegu wyszło mi ze pth mam podwyższony a wapń w normie. Lekarz endokrynolog powiedział , że z jego strony jest wszystko ok , że podwyzszony pth to inna przyczyna i mam się zglosić do innego lekarza. Nie powiedział tylko jakiego i z czego może wynikać nieprawidłowy wynik pth. Dodam że choruje na przewlekłe zapalenie trzustki z powodu kamicy, jednak nie wiem czy to ma jakis związek. Bardzo prosze o pomoc

Dzień dobry,

Proszę jeszcze sprawdzić stężenie wit D3 25 (OH) we krwi, jeśli jest za niskie, proszę pod kontrolą lekarza wyrównać i ponownie ocenić stężenie PTH. Warto wówczas również sprawdzić funkcję nerek, a jeśli będzie prawidłowa, a stężenie PTH nadal wysokie, to powinna się Pani skontaktować z endokrynologiem, który powinien zalecić Pani bardziej szczegółowe badania. Być może konieczne będzie wtedy powtórzenie scyntygrafii MIBI przytarczyc.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz