Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

37207 odpowiedzi

60071 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (37207)

Czy wynik badania prób wątrobowych będzie miarodajny?

Od około 2 lat bralam tabletki antykoncepcyjne Vibin, ale ze względu na pojawienie się u mnie migreny z aurą zmieniłam je na tabletki jednoskladnikowe - Slinda. Ginekolog zaleciła mi przy nich wykonywanie prób wątrobowych co jakiś czas. Od tygodnia nie... Od około 2 lat bralam tabletki antykoncepcyjne Vibin, ale ze względu na pojawienie się u mnie migreny z aurą zmieniłam je na tabletki jednoskladnikowe - Slinda. Ginekolog zaleciła mi przy nich wykonywanie prób wątrobowych co jakiś czas. Od tygodnia nie mam wysilku fizycznego, staram się zachować lekkostrawną dietę, ale dziś zupełnie o tym zapomnialam i wypiłam 0.5l piwa 5.1%. Czy wpłynie ono na wynik prób wątrobowych jeśli wykonam je za 3 dni?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, jednorazowe spożycie piwa na 3 dni przed wykonaniem prób wątrobowych nie powinno mieć znaczącego wpływu na wyniki, oczywiście jeśli alkohol nie jest nadużywany przez Panią regularnie. W związku z tym badania powinny być w pełni miarodajne. W razie... Dzień dobry,
jednorazowe spożycie piwa na 3 dni przed wykonaniem prób wątrobowych nie powinno mieć znaczącego wpływu na wyniki, oczywiście jeśli alkohol nie jest nadużywany przez Panią regularnie. W związku z tym badania powinny być w pełni miarodajne.
W razie jakichkolwiek wątpliwości powinna się Pani skonsultować z lekarzem, ewentualnie w razie złych wyników powtórzyć dla pewności oznaczenie.
Więcej informacji na temat prób wątrobowych znajdzie Pani pod poniższymi linkami:
https://portal.abczdrowie.pl/proby-watrobowe-charakterystyka-i-przygotowanie-do-badania-normy https://portal.abczdrowie.pl/aspat-i-alat-enzymy-wystepowanie-poziomy-enzymow https://portal.abczdrowie.pl/aminotransferaza-alaninowa
https://portal.abczdrowie.pl/transaminazy
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy można łączyć Xarelto i leki na grzybicę?

Czy przyjmując Xarelto 20 mogę leczyć grzybice paznokci tertanafiną lub innymi lekami na grzybicę doustnymi? Leczenie lakierami przeciwgrzybicznymi nie skutkuje.
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, najprawdopodobniej w pytaniu miała Pani na myśli połączenie leku Xarelto z Terbinafiną, które nie powinny wchodzić ze sobą w szkodliwe interakcje, jednak zanim rozpocznie Pani jakiekolwiek leczenie, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Tak naprawdę najlepiej, aby paznokcie obejrzał... Dzień dobry,
najprawdopodobniej w pytaniu miała Pani na myśli połączenie leku Xarelto z Terbinafiną, które nie powinny wchodzić ze sobą w szkodliwe interakcje, jednak zanim rozpocznie Pani jakiekolwiek leczenie, konieczna jest konsultacja z lekarzem.
Tak naprawdę najlepiej, aby paznokcie obejrzał dermatolog, który od razu wdroży skuteczną kurację, co pozwoli uniknąć Pani ponoszenia dodatkowych kosztów na niedziałające leki.
Zachęcamy do przeczytania poniższych artykułów dotyczących interakcji leków:
https://portal.abczdrowie.pl/interakcje-miedzylekowe
https://portal.abczdrowie.pl/interakcje-grejpfruta-z-lekami
https://portal.abczdrowie.pl/interakcje-miedzy-lekami-sa-grozne-dla-zycia-ostrzegaja-lekarze https://portal.abczdrowie.pl/interakcje-lekow-z-innymi-produktami-zywnosciowymi
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Jak leczyć stan zapalny dróg rodnych?

Kilka tygodni temu miałam leczenie przeciwgrzybicze miałam wykonywany wymaz z pochwy i nie było żadnej bakterii lecz zaczerwienie na wierzchu uczucie swędzenie czasem lekkiego pieczenia lekarz stwierdził że to alergia dodam dodam że mam rany na wierzchu co mogę zastosować by złagodzić stan zapalny ?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, w przypadku, gdy lekarz ginekolog wykonał Pani wymaz z pochwy, z którego nie wyhodowano drobnoustrojów, wynika z tego, że istnieje inna przyczyna podrażnień, świądu i pieczenia. Rzeczywiście najbardziej prawdopodobna jest alergia, dlatego warto byłoby zwrócić uwagę,... Dzień dobry,
w przypadku, gdy lekarz ginekolog wykonał Pani wymaz z pochwy, z którego nie wyhodowano drobnoustrojów, wynika z tego, że istnieje inna przyczyna podrażnień, świądu i pieczenia.
Rzeczywiście najbardziej prawdopodobna jest alergia, dlatego warto byłoby zwrócić uwagę, czy nie zmieniała Pani ostatnio środków piorących, płynu do higieny intymnej, żelu nawilżającego/prezerwatyw, być może zakupiła Pani nową bieliznę, która ma nieodpowiedni materiał. W tej sytuacji najlepiej, aby obejrzał Panią jeszcze lekarz dermatolog, który poleci Pani bezpieczne i skuteczne maści, jednak chwilowo pomocna wyłącznie zewnętrznie może być maść z witaminą A.
Zachęcamy do przeczytania poniższych artykułów poruszających podobne tematy:
https://portal.abczdrowie.pl/zakazenia-okolic-intymnych-co-nalezy-o-nich-wiedziec https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-swiad
https://portal.abczdrowie.pl/swiad-pochwy-co-nalezy-wiedziec
https://portal.abczdrowie.pl/swedzenie-pochwy
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Jak dalej postępować po pogryzieniu przez psa?

Moją mamę pogryzł pies rasy Owczarek Niemiecki w ręke rany głębokie szarpane w sobotę dzis jest wtorek mama ma opuchniętą rekę, ciepłą czułą na dotyk takze gorączkę mama ma zmieniane opatrunki wycieli jej martwe tkanki przyjmuje dwa antybiotyki wczoraj bylismy... Moją mamę pogryzł pies rasy Owczarek Niemiecki w ręke rany głębokie szarpane w sobotę dzis jest wtorek mama ma opuchniętą rekę, ciepłą czułą na dotyk takze gorączkę mama ma zmieniane opatrunki wycieli jej martwe tkanki przyjmuje dwa antybiotyki wczoraj bylismy na sorze na zmiane opatrunku, podali jej ibuprofen teraz znowu mama zle sie czuje boli ją ręka i jest ciepla i opuchnięta tak samo jak wczoraj. To normalna reakcja organizmu? Popadać w panikę i codziennie jezdzic na sor?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, pogorszenie się stanu zdrowia pacjentki pogryzionej przez psa wymaga zawsze konsultacji z lekarzem, zwłaszcza że ręka stała się bardziej tkliwa, bolesna, opuchnięta i ciepła, a dodatkowo pojawiła się gorączka. Powyższe objawy mogą wskazywać na obecność infekcji, dlatego... Dzień dobry,
pogorszenie się stanu zdrowia pacjentki pogryzionej przez psa wymaga zawsze konsultacji z lekarzem, zwłaszcza że ręka stała się bardziej tkliwa, bolesna, opuchnięta i ciepła, a dodatkowo pojawiła się gorączka. Powyższe objawy mogą wskazywać na obecność infekcji, dlatego konieczna jest wizyta u specjalisty, który być może będzie musiał zmienić schemat leczenia/wdrożyć inne medykamenty.
Zachęcamy do przeczytania poniższych artykułów poruszających podobne tematy: https://portal.abczdrowie.pl/ugryzienie-psa
https://portal.abczdrowie.pl/po-ugryzieniu-psa-amputowano-jej-nogi-i-reke-miala-sepse https://portal.abczdrowie.pl/niebezpieczne-ugryzienia-zobacz-jak-je-rozpoznac
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy moja antykoncepcja hormonalna działa prawidłowo?

Przez 16 dni brałam orgametril żeby opóźnić miesiaczke, po czym dalej brania dostałam okres i wzięłam pierwsza tabletkę antykoncepcyjną slinda, tak myślałam że to pewnie okres. Na drugi dzień tylko plamienie i koniec. Czy dobrze zrobiłam że wzięłam pierwsza tabletkę... Przez 16 dni brałam orgametril żeby opóźnić miesiaczke, po czym dalej brania dostałam okres i wzięłam pierwsza tabletkę antykoncepcyjną slinda, tak myślałam że to pewnie okres. Na drugi dzień tylko plamienie i koniec. Czy dobrze zrobiłam że wzięłam pierwsza tabletkę antykoncepcyjną czy ona działa , dodam że bym stosunek po wzięciu pierwszej tabletki..
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, niestety ciężko stwierdzić, czy obecne u Pani krwawienie było miesiączką, jednak jeżeli nie, antykoncepcja mogła nie być skuteczna od razu i odbyty stosunek bez zabezpieczenia mógł wiązać się z zapłodnieniem. Jeżeli jednak była to menstruacja, tabletki działały... Dzień dobry,
niestety ciężko stwierdzić, czy obecne u Pani krwawienie było miesiączką, jednak jeżeli nie, antykoncepcja mogła nie być skuteczna od razu i odbyty stosunek bez zabezpieczenia mógł wiązać się z zapłodnieniem.
Jeżeli jednak była to menstruacja, tabletki działały prawidłowo i uchroniły przed zajściem w ciążę.
W tym momencie polecamy Pani poczekać na wystąpienie krwawienia z odstawienia, a gdyby to się nie pojawiło, powinna Pani wykonać test ciążowy.
Zachęcamy do przeczytania poniższych artykułów dotyczących prawdopodobieństwa zajścia w ciążę: https://portal.abczdrowie.pl/prawdopodobienstwo-ciazy
https://portal.abczdrowie.pl/inne-objawy-ciazy
https://portal.abczdrowie.pl/jak-dochodzi-do-zaplodnienia
https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-zajsc-w-ciaze-bez-wytrysku
https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-zajsc-w-ciaze-podczas-okresu
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy mogłam zarazić się rzeżączką w tej sytuacji?

Dzien dobry, Mialam stosunek oralny z mężczyzna który potem przyznał mi się do niedawnych wielokrotnych stosunkow z prostytutkami i do rzezaczki. Ponadto ocierał się nagi o moja pochwę, ale bez penetracji. Cały stosunek oralny trwał może 4-5 minut, nie... Dzien dobry, Mialam stosunek oralny z mężczyzna który potem przyznał mi się do niedawnych wielokrotnych stosunkow z prostytutkami i do rzezaczki. Ponadto ocierał się nagi o moja pochwę, ale bez penetracji. Cały stosunek oralny trwał może 4-5 minut, nie był głęboki. Jednak po nie miałam możliwości umycia zębów ani przepłukania ust przez kilkanaście godzin. Zrobiłam testy, są ujemne ale to dopiero kilka dni od sytuacji, wiec za wcześnie by miec pewność. Prosze o odpowiedz czy seks oralny z mężczyzna chorym na rzezaczke musi oznaczać w takim przypadku jak moj zakażenie ?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, rzeżączka jest chorobą bakteryjną i niestety może przenosić się przez każdy rodzaj stosunku, w tym również oralny, szczególnie jeśli mężczyzna nie miał założonej prezerwatywy. Wykonane przez Panią testy najprawdopodobniej nie dały jeszcze wiarygodnego wyniku, gdyż zrobiono je... Dzień dobry,
rzeżączka jest chorobą bakteryjną i niestety może przenosić się przez każdy rodzaj stosunku, w tym również oralny, szczególnie jeśli mężczyzna nie miał założonej prezerwatywy.
Wykonane przez Panią testy najprawdopodobniej nie dały jeszcze wiarygodnego wyniku, gdyż zrobiono je zbyt wcześnie od zbliżenia, dlatego polecamy ich powtórzenie po minimum 2 tygodniach od współżycia.
Zachęcamy do poszerzenia swojej wiedzy na temat rzeżączki za pomocą poniższych artykułów: https://portal.abczdrowie.pl/rzezaczka-przenosi-sie-przez-pocalunek
https://portal.abczdrowie.pl/czy-rzezaczka-stanie-sie-choroba-nieuleczalna
https://portal.abczdrowie.pl/dbajmy-o-bezpieczny-seks-i-wiernosc-kila-i-rzezaczka-nie-zniknely https://portal.abczdrowie.pl/rzezaczka
https://portal.abczdrowie.pl/w-jaki-sposob-potwierdzic-rzezaczke
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Jakie skutki dla zdrowia ma przyjmowanie Sildenafilu?

Czy stosowanie sildenafilu w dawkach 25mg u 19 latka może wiązać za sobą jakieś konsekwencje i pytanie czy warto je brać w celu leczenia zaburzeń erekcji? Czy stosowanie ich naprawi wzwód gdy przestanę je brać?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, w przypadku, gdy ma Pan problemy ze wzwodem, polecamy udać się do lekarza seksuologa/urologa, który pozna dokładną przyczynę zaburzeń i wdroży od razu skuteczne leczenie. Sildenafil nie jest lekiem i pomaga krótkotrwale/doraźnie, dlatego jego stosowanie może nie usunąć... Dzień dobry,
w przypadku, gdy ma Pan problemy ze wzwodem, polecamy udać się do lekarza seksuologa/urologa, który pozna dokładną przyczynę zaburzeń i wdroży od razu skuteczne leczenie.
Sildenafil nie jest lekiem i pomaga krótkotrwale/doraźnie, dlatego jego stosowanie może nie usunąć trwale dolegliwości.
Zachęcamy do przeczytania poniższych artykułów dotyczących opisanego przez Pana tematu:
https://portal.abczdrowie.pl/problemy-ze-wzwodem
https://portal.abczdrowie.pl/fizjologia-wzwodu
https://portal.abczdrowie.pl/wzwod-penisa
https://portal.abczdrowie.pl/psychologiczne-podloze-zaburzen-wzwodu
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Co oznacza świąd okolic intymnych u 8-latki?

Witam. Córka ma 8 lat, niedawno przeszła bostonke. Od kilku dni swędzi ja w okolicach intymnych i pojawiły się żółto i jasno brązowe plamy na bieliźnie. Jak jej pomóż i czym skutecznie złagodzić dolegliwość?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, Pani córka może cierpieć na infekcję intymną, na którą wskazywałby świąd okolic intymnych oraz żółte/brązowe plamy na bieliźnie. W związku z powyższym należy udać się z nią jak najszybciej do ginekologa dziecięcego, który wdroży skuteczne i bezpieczne dla... Dzień dobry,
Pani córka może cierpieć na infekcję intymną, na którą wskazywałby świąd okolic intymnych oraz żółte/brązowe plamy na bieliźnie.
W związku z powyższym należy udać się z nią jak najszybciej do ginekologa dziecięcego, który wdroży skuteczne i bezpieczne dla dziewczynki leczenie.
Zachęcamy do przeczytania poniższych artykułów dotyczących infekcji intymnych: https://portal.abczdrowie.pl/infekcje-intymne-w-lecie
https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-na-infekcje-intymne
https://portal.abczdrowie.pl/jak-powstaja-infekcje-intymne-u-kobiet
https://portal.abczdrowie.pl/jak-zapobiegac-infekcjom-intymnym
https://portal.abczdrowie.pl/skutecznie-leczenie-infekcji-intymnych
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy w takim przypadku zachodzi ryzyko ciąży?

Witam. W dni plodne, prawdopodobnie dzien po owulacji chlopak dotykal suchego penisa, ewentualnie moglo znajdować się na nim trochę preejakulatu, po czym po chwili wkladal mi palce do pochwy. potem dlonia, ktora dotykalam penisa otartego po wytrysku dotknelam bielizny, ale... Witam. W dni plodne, prawdopodobnie dzien po owulacji chlopak dotykal suchego penisa, ewentualnie moglo znajdować się na nim trochę preejakulatu, po czym po chwili wkladal mi palce do pochwy. potem dlonia, ktora dotykalam penisa otartego po wytrysku dotknelam bielizny, ale dokladnie ja wytarlam przed zalozeniem. czy w takim przypadku jest jakiekolwiek ryzyko zajscia w ciaze?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, w przypadku, gdy Partner miał na palcach preejakulat, a następnie umieścił je w pochwie, istnieje ryzyko zapłodnienia z uwagi na obecność dni płodnych. Ciąża nie jest jednak możliwa w związku z założeniem bielizny, która miała styczność z... Dzień dobry,
w przypadku, gdy Partner miał na palcach preejakulat, a następnie umieścił je w pochwie, istnieje ryzyko zapłodnienia z uwagi na obecność dni płodnych. Ciąża nie jest jednak możliwa w związku z założeniem bielizny, która miała styczność z nasieniem.
W związku z powyższym polecamy wykonanie testu ciążowego najwcześniej w dniu spodziewanej miesiączki, gdyby ta się nie pojawiła.
Zachęcamy do przeczytania poniższych artykułów dotyczących prawdopodobieństwa zajścia w ciążę: https://portal.abczdrowie.pl/prawdopodobienstwo-ciazy
https://portal.abczdrowie.pl/inne-objawy-ciazy
https://portal.abczdrowie.pl/jak-dochodzi-do-zaplodnienia
https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-zajsc-w-ciaze-bez-wytrysku
https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-zajsc-w-ciaze-podczas-okresu
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Czy to może być spowodowane lekami?

Witam mam hemoroidy proktologa przepisal czopki ,symbiosys i rebutestin, od 2 dni mam żółty śluz z odbytu czy to może być spowodowane lekami?
Redakcja abcZdrowie
Dzień dobry, żółty śluz z odbytu, który pojawił się u Pani po rozpoczęciu stosowania czopków na hemoroidy, jest najprawdopodobniej związany z wydostaniem się pozostałości leku na zewnątrz, co jest całkiem normalne. W przypadku, gdyby miała Pani dalsze wątpliwości, polecamy... Dzień dobry,
żółty śluz z odbytu, który pojawił się u Pani po rozpoczęciu stosowania czopków na hemoroidy, jest najprawdopodobniej związany z wydostaniem się pozostałości leku na zewnątrz, co jest całkiem normalne.
W przypadku, gdyby miała Pani dalsze wątpliwości, polecamy odbycie wizyty kontrolnej u specjalisty.
Zachęcamy do przeczytania poniższych artykułów poruszających podobne tematy:
https://portal.abczdrowie.pl/co-to-sa-hemoroidy
https://portal.abczdrowie.pl/kilka-sposobow-na-hemoroidy
https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-wyleczyc-hemoroidy
https://portal.abczdrowie.pl/czopki-na-hemoroidy-ktore-najlepsze

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Patronaty