Amotaks a skuteczność tabletek antykoncepcyjnych

Dzisiaj przepisano mi antybiotyk Amotaks (może osłabiać antykoncepcję), a ja dziś kończę pierwsze opakowanie tabletek antykoncepcyjnych Novynette i planowałam 7-dniową przerwę. Wiem, że w czasie brania antybiotyku i tydzień po muszę stosować dodatkową ochronę barierową, ale czy może on osłabić ochronę 'wstecz'? Wiadomo, że plemniki mogą przeżyć w organizmie kobiety kilka dni. Wczoraj współżyłam i zastanawiam się czy jak zażyję antybiotyk będę chroniona przed ciążą, zwłaszcza w czasie przerwy.
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Marta Gryszkiewicz

Jeśli tabletki były brane regularnie, zgodnie z zaleceniami to ten cykl powinien być już bezowulacyjny, co oznaczałoby pełne zabezpieczenie podczas przerwy, w której powinno wystąpić krwawienie z odstawienia.
Sugeruję przyjmowanie leków antykoncepcyjnych w odstępie minimum 2-3h od innych leków. Wtedy ryzyko, że dojdzie do interakcji między farmaceutykami spada.
Nie powinna Pani zmieniać schematu przyjmowanych tabletek.