Apatia u 4-letniego dziecka a badania hormonalne

Dzień dobry moja 4 letnia córka miała badane hormony z powodu ciągłej apatii, zmian nastroju i zmęczenia. Hormony tarczycy wyszły w normie natomiast Kortyzol i DHEA-SO4 za niski ( kortyzol wyszedł 3,7 ug/dl - norma to 6,24 do 18 a DHEA-SO 4 wyszedł 0.22 ug/dl - norma to 0,5 do 19,4). Zbadaliśmy też cukier na czczo i był lekko poniżej normy tj 68 mg/dl). Jakie badania powinniśmy zrobić aby wykluczyć niedoczynność nadnerczy? Czy powinniśmy podawać dziecku leki z hormonem?

Dzień dobry,

Zbyt niski poziom kortyzolu wskazuje na niedoczynność kory nadnerczy. Polecam Państwu jak najszybszy kontakt z endokrynologiem, celem dalszej diagnostyki i leczenia. Na pewno warto oznaczyć ACTH - rano na czczo z krwi żylnej, celem określenia dokładnej przyczyny niedoboru kortyzolu (pierwotna lub wtórna niedoczynność kory nadnerczy)

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz