Co oznacza badanie kortyzolu?

Mój wynik kortyzolu to: 25,70 ug/ dl Normy przedstawione na wyniku to: - przed godziną 10.00 to 3,7-19,4 , - natomiast po godzinie 17.00 to 2,9 -17,3. Co to badanie oznacza i jakie mogą być skutki takiego wyniku?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Obecnie poziom jest tylko nieznacznie podwyższony - być może wystarczyło, żeby Pan porządnie się zdenerwował przed samym pobraniem krwi, aby poziom tego hormonu sie podniósł.

Znacznie podwyższony poziom kortyzolu wymaga wykonania dodatkowych badań - oznaczenia hormonu wydzielanego przez przysadkę mózgową ACTH właśnie pobudzającego nadnercza do produkcji kortyzolu, a także ocena USG/MR nadnerczy w celu wykluczenia zaburzeń i rozrostów w tej okolicy.

Pozdrawiam