Badania glukozy z obciążeniem u 62-latka

Witam. Mój Tato ma 62 lata u dwojga jego rodzeństwa stwierdzono cukrzycę. Robił kontrolne wyniki glukoza była podwyższona. Lekarz dał skierowanie na powtórne badanie plus obciążenie glukozą po 2 h. Wynik na czczo 5,96 norma 3,90 - 5,50 po 2 godz. 4,67 norma do 7,80. Bardzo proszę o interpretację.

Lek. Tomasz Budlewski

Wyniki wskazują na nieprawidłowa gglikemie na czczo. Proponuje udać się do lekarza rodzinnego, po wstępnym badaniu będzie można określić odpowiednie postępowanie.

Dzień dobry,

Pana Tato ma nieprawidłową glikemię na czczo - stan przedcukrzycowy. Warto zadbać o prawidłową dietę, odpowiednią masę ciała oraz odpowiednią aktywność fizyczną, aby zapobiec rozwojowi cukrzycy.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli