Badania profilaktyczne krwi i w kierunku nowotworów

Witam. Planuję wykonać sobie profilaktycznie badania krwi ale nie specjalnie wiem które. Czy wystarczy sama morfologia? czy są jeszcze jakieś inne ważne rodzaje badań krwi z takiego podstawowego zakresu które dobrze jest sprawdzić? Dodam że jestem 29-letnim mężczyzną. Mam też drugie pytanie: czy są jakieś zestawy badań dla osób w moim wieku pod kątem wykrycia nowotworów? (nie chodzi mi tutaj o badania typu USG ale właśnie jakiś rodzaj badania krwi moczu itp). Dziękuję

Magdalena StusiĹska

W pańskim przypadku morfologia krwi jest podstawowym badaniem, jednocześnie pewne nieprawidłowości w tym badanu mogą pomóc wykryć nowotwory krwi czyli białaczki. Jeżeli chodzi o badania przesiewowe w kierunku nowotworów- w tym wieku nie ma potrzeby jeszcze ich wykonywać.
Innymi badaniami ktore można wykonać to ALT AST- badania enzymów wątrobowych i poziom kreatyniny- który ocenia stan nerek.