Badanie CEA antygen karcianoembrionalny

Wykonałam badanie CEA antygen karcianoembrionalny wynik 190ng/ml mam raka?
KOBIETA, 55 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy badanie antygenu cea oraz kalu na krew utajoną będzie słusznym wyborem?

Witam, mam 19 lat. Wykonywałam ostatnio badania zlecone przez ginekologa m.in. d-dimmer, którego wynik wyniósł 596. Niepokoi mnie to, ze od ok. pół roku mam stolce z krwią i śluzem, a w dniu wczorajszym znalazł się tez spory skrzep zmieszany ze śluzem. Bylam u lekarza, ale to zlekceważył. W mojej rodzinie były 2 zachorowania na nowotwór jelita grubego ze strony obojga rodziców. Ze względu na sposób działania służby zdrowia w moim rejonie chciałabym najpierw zrobic badania na własna rękę. Czy badanie antygenu cea oraz kalu na krew utajoną będzie słusznym wyborem? Proszę o pomoc w podjęciu kolejnych kroków.
KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy choroba Hashimoto może podwyższać poziom antygenu CEA?

Dzień dobry! Mam 32 lata. Od kilku miesięcy doskwierają mi zaparcia, biegunki na zmianę z zatwardzeniem, zaobserwowałem również u siebie cienkie stolce. Lekarz gastrolog przeprowadził u mnie badanie per rectum oraz badanie palpacyjne brzucha i stwierdził, że wszystko jest ok. Zasugerował jednak nowotwór jelita, co bardzo mnie przestraszyło. Od kilku dni żyje przez to w ogromnym stresie. Lekarz zalecił mi zrobienie testu na krew utajoną w kale i markeru CEA. Test na krew utajoną w kale wyszedł negatywny. Ponieważ choruję na chorobę Hashimoto (przy czym wyniki badań TSH są prawidłowe). Mam pytanie, czy choroba Hashimoto może powodować podwyższenie antygenu CEA, a jeśli tak - do jakiego poziomu? Z góry dziękuje za odpowiedź.

MĘŻCZYZNA, 33 LAT ponad rok temu

Witam!
CEA jest markerem, który wzrasta w przebiegu raka jelita grubego i bywa wykorzystywany w ocenie procesu leczenia i rokowania. Jednakże marker ten nie nadaje się do rozpoznawania choroby jako badanie przesiewowe lub badanie u chorych objawowych w celu potwierdzenia rozpoznania, ponieważ CEA jest mało specyficzny tzn. może wzrastać również w wielu innych sytuacjach np. stanach zapalnych (wątroby, trzustki, płuc, colitis ulcerosa), chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz na skutek spożywania alkoholu czy palenia papierosów. Wzrost ten wówczas nie przekracza jednak 20 ng/ml. W Pana sytuacji trudno oceniać przyczynę wzrostu tego markera, ale nie można wykluczyć nieswoistego wzrostu stężenia tego markera. Ogólnie opisane przez Pana objawy są dość typowe dla nowotworu raka jelita grubego i dobrze, że diagnostyka przebiega w tym kierunku, jednakże oznaczanie markeru CEA w tej chwili nie ma dużego sensu. Warto natomiast wykonać kolonoskopię, jest to bardzo ważne badanie w przypadku takiej diagnostyki i zachęcam do jego wykonania. Proponuję pozostać pod opieką gastroenterologa lub internisty. Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty