Badanie moczu z licznymi bakteriami

Dzień dobry, Zgłosiłam się do lekarza z badaniem moczu z b.licznymi bakteriami oraz kontrolnym usg, które wykazało piasek na nerkach (tak jak pół roku wcześniej), bez złogów i lekką różnicą w wielkości. Tydzień zażywałam furaginę. Ból pęcherza i cewki nie minął. Czy mogę wykonać (prywatnie) badanie ogólne moczu np.jutro choć dziś brałam furaginę? lub posiew? Czy nadal brać furaginę lub zgłosić się po np.antybiotyk? Proszę o wskazówki. Karolina, 28 lat

Badanie moczu tzw. ogólne, w którym opisywane są bakterie powinno zostać potwierdzone posiewem moczu. W przypadku potwierdzenia się obecności bakterii oraz występowania OBJAWÓW należy wdrożyć leczenie zgodnie z antybiogramem (nie musi to być antybiotyk, może być np. sulfonamid (jeśli jest wrażliwość). A propos - furagin to nie jest antybiotyk. Opis badania USG, w którym opisany jest "piasek" to nie jest żaden opis - piasek nie jest terminem medycznym, a więc nie powinien być stosowany w opisie USG (tzw. piasek czyli b. drobne kamienie nie jest widoczny w USG). Albo są kamienie (a nie piasek) albo ich nie ma i tak powinno się opisywać USG