Badanie nasienia - interpretacja wyników

Witam, proszę o interpretację wyników badań nasienia, rozszerzonego. Analiza nasienia, okres abstynencji 3dni, wygląd prawidłowy czas upłynnienia: 20<60, objętość: 2,5>2,0, Lepkość, + + , pH: 7,7<7,2 ogólny % ruchliwych 40<50, a) szybka linearna: 5<25, b) wolna linearna i nielinearna:25, c) brak ruchliwości postępowej: 10, d) brak ruchu w ogóle: 60<50 Żywych plemników: 45<50 aglutynacja: - - liczba plemników/ml: 6 000 000< 20 000 000 ogólna liczba plemników w ejakulacie: 15 000 000 < 40 000 000. W uwagach lekarz, który wykonywał badanie zaznaczył: oligoasthenozoospermia oraz obniżona żywotność plemników oraz teratozoospermia. Proszę o wyjaśnienie powyższego badania wraz z wyjaśnieniem czego dotyczą uwagi napisane przez lekarza, który wykonywał to badanie laboratoryjne. Pozdrawiam.

Witam serdecznie!

Niestety nie mam dla Pani dobrych wiadomości. Zauważyłam, że wielokrotnie pytała Pani o możliwe przyczyny problemów z zajściem w ciążę. Powyższe wyniki udzieliły ostatecznej odpowiedzi.

Opisane przez lekarza uwagi są interpretacją uzyskanych wyników badań. Lekarz zdiagnozował zbyt małą liczbę plemników w nasieniu z jednoczesną niewielką ich ruchliwością oraz nieprawidłową budową.

W powyższej sytuacji powinni Państwo zgłosić się do lekarza zlecającego badanie w celu ustalenia dalszego postępowania. Ze względu na powyższe wyniki najprawdopodobniej zostanie Państwu zaproponowany zabieg IVF.

Pozdrawiam.