Badanie scyntygraficzne a ocena funkcji nerek

Jestem 26 letnim mężczyzną z pęcherzem neurogennym a takze z refluksem refluksem 3 stopnia na lewa n. Natknąłem się w internecie na artykuł o badaniu scyntygraficznym nerek, które określa dokładnie w procentach funkcję nerek. Wyniki kreatyniny mam w normie, ale z tego co mi wiadomo kretynina wykracza poza normę dopiero jak zostaje zniszczonych 50 procent miaższu nerki. Chcialbym sprawdzic jak dokladnie pracuja nerki i czy jest tendecja spadkowa, ale czy przy wyniku kretyniny wnormie ma to sens?
Piotr Pilarski

To badanie jest dokładniejsze jednak jest szkodliwe gdyż wiąże się z narażeniem na promieniowanie gamma. W Pana przypadku nie ma konieczności wykonywania tego badania. Jeśli wynik kreatyniny jest prawidłowy oznacza to, że nerki spełniają swoją funkcję. Kontrola kreatyniny jest wystarczająca.

Pozdrawiam.