Ból i opuchnięcie powieki, czy to jęczmień?

Mam na imię Gosia i mam 23 lata. Wczoraj wieczorem poczułam ból lewego oka/powieki podczas mrugania. Ciężko mi było go umiejscowić. Dziś rano ból już się wyraźnie umiejscowił i jest to dolna powieka przy wewnętrznym kąciku oka. Powieka była wyraźnie opuchnięta. Opuchliznę zwalczyłam ciepłą wodą i rozgrzanym złotym pierścionkiem, jednak ból nie ustąpił. Miejsce bólu jest delikatnie zaczerwienione lecz mało widoczne. Ból występuje przy mruganiu i dotyku. Nadmieniam, że nie dostało się tam żadne ciało obce. Kilka dni temu byłam przeziębiona, więc może ma to jakiś związek. Nigdy nie miałam jęczmienia ani tym podobnych. Wzrok mam dobry, bez zmian.

Lek. Katarzyna Szymanek

Witam.

Mimo, że nigdy nie miała Pani jęczmienia, to objawy przez Pania opisane są dość charakterystyczne dla tego schorzenia. Zamiast pocierać pierścionkiem (możliwe wprowadzeie zakażenia), proponuję ugotować jajko i bardzo ciepłe przykładać (w skorupce) do bolącego oka. Zaletą jest to, że jajko dobrze pasuje kształtem, długo trzyma ciepło, a kiedy wystygnie, można je na nowo podgrzać. Takie okłady stosować co najmniej 4 razy dziennie przez 10 minut, a także delikatnie masować bolącą okolicę.

Jeśli dolegliwości nie będą ustępować, lub nasilą się, należy udać się do okulisty, bo być może konieczne będzie zastosowanie miejscowo antybiotyku lub zweryfikowanie rozpoznania.

Pozdrawiam serdecznie!

Magdalena Mroczek

Jęczmień jest to rodzaj torbielowatej infekcji powieki. Umiejscowiony jest on zazwyczaj na brzegi powieki. Jeśli jest on niedoleczony to może przerodzić się on w gradówkę czyli rodzaj zapalenia gruczołów. Jęczmień może wystąpić zarówno na górnej, jak i na dolnej powiece. Występują dwa rodzaje jęczmienia, które spowodowane są zapaleniem innych gruczołów. Z tego powodu jęczmień dzielimy na wewnętrzny i zewnętrzny. Jęczmień jest w ponad 90 proc. przypadków wywoływany zakażeniem gronkowcowym. W znacznej mniejszości przypadków wywołują go inne patogeny jest to jednak również możliwe.

Jęczmień jest schorzeniem bardzo łatwo rozpoznawalnym, przynajmniej w typowych przypadkach. Do najczęściej występujących objawów należą zaczerwienienie, swędzenie, łzawienie, bolesność i stan zapalny powiek, obrzęk powiek może ograniczyć pole widzenia. Spojówki mogą być zaczerwienione.

Jeśli chodzi o leczenie to jęczmień może po kilku dniach samoistnie pęknąć uwalniając ropę. Może też znacznie zmniejszyć sie i zaschnąć. Najczęściej ma to miejsce w przeciągu jednego tygodnia. Pod żadnym pozorem jęczmienia nie należy rozcinać. Czasami warto stosować maść z neomycyną czy antybiotyk w postaci kropli. Leczenie to może zlecić lekarz okulista. Można też samemu przykładać kompresy. Jeśli nie dojdzie do poprawy, a wręcz do pogorszenia, w takim wypadku niezbędna jest interwencja chirurgiczna i nacięcie jęczmienia.

Jeśli chodzi o przykładanie przedmiotów ze srebra to może to działać antybakteryjne, ale z drugiej strony jeśli przedmioty są brudne, może prowadzić do nasilenia zakażenia. Lepiej jest stosować okłady. Dolegliwości, które Pani opisuje świadczą najprawdopodobniej o jęczmieniu. Jeśli objawy są bardzo nasilone lub ulegną pogorszeniu, w takim wypadku proszę jak najszybciej zgłosić się do lekarza okulisty.