Ból kręgosłupa przy dyskopatii i wypuklinie krążka

mam dyskopatię wypukline krążka l1s5 byłem kilka razy na masażu i czuje sie lepiej . Niestety 3 dni temu siedziałem zbyt przy komputerze i bolał kręgosłup i na dodatek w nocy poderwałam sie szybko i bardzo bolał mnie przez chwile krążek . Na 2 dzień od południa boli mnie 1 palec niżej po prawej str kości ogonowej . Bolało gdy siedziałem jakiś czas . wieczorem i wczoraj już nie bolało tylko gdy dotklem palcem to bolało ... Co to może być co robic czy mogę ćwiczyć iść na masaz ?

Lek. Katarzyna Szymczak

Proszę udać się do lekarza, celem badania, zwykle w zaostrzeniach choroby masaże są przeciwwskazane, zaleca się natomiast zabiegi fizjoterapeutyczne.
Pozdrawiam

Lek. Tomasz Budlewski

Konieczne jest bezpośrednie badanie lekarskie, proponuję udać się do lekarza ortopedy lub lekarza rehabilitacji medycznej. Po badaniu będzie można określić odpowiednie dalsze postępowanie,.

Leczenie musi być dobrane w zależności od przyczyny.
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem dolegliwości.
Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić neurolog, ortopeda lub neurochirurg.
Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Może ono obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnatrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .
Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja.
W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne.