Brak miesiączki od kilku miesięcy u 52-latki a koniec okresu płodnego

Mam52 lata ostatnia miesiaczka 02,02 br , brak objawów . Czy można uznać że jest to koniec okresu plodnego ? Czy mozna uprawiac sex bez zabezpieczeń ? Jakie ewentualnie badania określa istniejący stan ?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Brak miesiączki najpewniej oznacza okres menopauzy. Proszę jednak pamiętać, że jest to jeszcze dość krótki okres, co oznacza, że wystąpienie owulacji nie jest w 100% wykluczone. Zdecydowanie warto zatem stosować skuteczne zabezpieczenie. W celu wykonania badań potwierdzających niepłodność wynikającą z menopauzy, sugeruję konsultację ze specjalistą ginekologiem.