Brak normy w PLT w morfologii 11-miesięczniaka

11 miesięczny synek miał robioną morfologię. Wszystko jest w granicach norm za wyjątkiem PLT (446 G/l), MCH (26,9 pg) oraz PCT (0,419 %). Pozostałe: WBC 8,9 g/l, RBC 4,65 T/l, HGB 12,5 g/dl, HCT 36,5 %, MCV (78,6 fl), MCHC (34,2 g/dl), RDW-CV (11,7 %), RDW-SD (41,9 fl), MPV (9,4 fl), PDW (15,6%), żelazo (ug/dl). Synek był ostatnio przeziębiony, jeszcze wcześniej miał antybiotyk na uszko. Bardzo proszę o interpretację.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, nieznaczny wzrost poziomu płytek krwi nie świadczy jeszcze o chorobie i nie wymaga dalszej diagnostyki (niepokojące są dopiero wartości >500). Wyniki badań można uznać za prawidłowe. W pytaniu nie podano poziomu żelaza.

PLT mogą być podwyższone po infekcji, celem wykluczenia innych przyczyn należałoby skonsultować wyniki z lekarzem rodzinnym, który po badaniu dziecka zaleci ewentualną kontrolę. Pozdrawiam