Brodawczak w jamie ustnej

Witam. Mój chłopak był dziś u laryngologa i stwierdzono, że ma w gardle brodawczaka wielkości ziarna pieprzu, który prawdopodobnie pojawił się po przewlekłym zapaleniu gardła. Zalecił usunięcie brodawczaka. Chcielibyśmy wiedzieć, czy jest to konieczne? Czym grozi nieusunięcie brodawczaka? I czy na NFZ wykonywane są takowe zabiegi?

Po pierwsze brodawczaki nie powstają po przewlekłym zapaleniu gardła. są powodowane wirusem brodawczaka. Po drugie należy go usunąć ponieważ mogą być stanem przed rakowym gardła. Po trzecie niczym to nie grozi oprócz zdrowia. Po czwarte na NFZ.