Co oznacza ból serca u 21-latka?

Witam , mam 20 lat i jakiś czas temu zaczęło kuć boleć mnie jakby serce , potem ten ból przeniósł się "pod pachę" nawet trochę jakbym czuł go na plecach nie był to jakiś ogromny ból ale taki bardziej dyskomfort bym to nazwał. W pierwszych sekundach bałem się że jest to coś z sercem wiec udałem się do kardiologa, zrobili mi badania razem z prześwietleniem klatki piersiowej, wszystko wyszło ok i powiedziano mi że jest to bół ścianek klatki piersiowe i tyle. Do tego dochodzi duszność, osłabienie lekkie, kręci mi się w głowie, boli mnie brzuch dostaje rozwolnienia, trzęsę się cały, lekarz powiedział mi że jest to nerwica i przepisał mi xanax ale wole tego narazie nie używać. Moje pytanie, brzmi czy mam się czym bardzo obawiać bo za kilka dni ide jeszcze na pobranie krwi. Dodam że pojawia się to nagle i trwa kilka dni 2-3 i wszystko wraca potem do normy. Z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi.

Witam Pana,
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W Pana przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Pozdrawiam serdecznie

Witam,
Proszę udać się na konsultację do psychologa i/lub psychiatry. Wówczas uzyska Pan konkretną diagnozę i wskazanie określonej formy pomocy. Leki uspokajające działają doraźnie, nie leczą przyczyn zaburzenia.
Pozdrawiam
Agnieszka Jabłonowska