Co oznacza wynik MR głowy 64-latki?

Co to znaczy:wynik rezonansu magnetycznego głowy wykonana sekwencjami FSE,SE i GE w obrazachT1 i T2 zależnych,w sekwencji FLAIR,obrazach DWI,SWIi po wzmocnieniu kontrastowym wykazuje pojedyńcze ogniska wysokiego sygnału zmiany do śr.5mm liczba ognisk4

Pojedyncze, drobne ogniska wysikiegi sygnału najczęściej są przypadkowym znaleziskiem i nie powinno budzić niepokoju. Interpretacja zależy od tego z jakiego powodu miała Pani wykonywane badanie MR, jakie objawy neurologiczne u Pani występują oraz czy ma Pani dodatkowe choroby lub czynniki ryzyka chorób naczyniowych (np. nikotynizm, nadciśnienie, hipercholesterolemia, cukrzyca). Proszę skonsultować się z lekarzem który zalecił to badanie. W niektórych przypadkach konieczna może być dalsza diagnostyka takich ognisk, czasem podczas hospitalizacji na oddziale neurologicznym. Konieczne wówczas m.in badanie naczyń mózgowych (TCD - transcranial doppler lub angio-KT ub angio-MR, badanie tętnic szyjnych, badanie ECHO serca, wykluczenie przetrwałego otworu owalnego (PFO) jako przyczyny ognisk. W zależności od objawów czasem konieczna punkcja lędżwiowa z oceną płynu mózgowo-rdzeniowego. O konieczności dalszych badań decyduje lekarz neurolog, który zalecił wykonanie badania Pozdrawiam. Magdalena Nowaczewska