Co oznacza wynik MR kręgosłupa 24-latki?

Wynik rezonansu magnetycznego kręgosłupa Otrzymałam wynik rezonansu magnetycznego z następującym opisem: Obniżenie i dehydratacja krążków międzykręgowych L4-S1 z pęknięciem ich pierścieni włóknistych. Na poziomie L4-5 bulduing disc ze spłaszczeniem worka oponowego. Na poziomie L5-S1 centralna zbaczająca w lewo wypuklina krążka między kręgowego bez stenozy kanału kręgowego z obustronnym konfliktem korzeniowym wyraźnie większym po stronie lewej. Wysokość i sygnał krążków międzykręgowych prawidłowe. Nie stwierdza się przepuklin krążków międzykręgowych, cech stenozy światła kanału kręgowego ani otworów bocznych. Widoczny rdzeń kręgowy i stożek rdzenia bez zmian ogniskowych. Czeka mnie wizyta u neurologa, aczkolwiek opis brzmi dość niezrozumiale i groźnie, dlatego chciałabym uzyskać informacje jak przebiega proces leczenia podobnego schorzenia.

Badanie MR interpretujemy ZAWSZE w kontekście objawów klinicznych oraz badania neurologicznego. Nie leczymy nieprawidłowego badania MR, leczymy pacjenta. Nie napisała Pani z jakiego powodu wykonywano MR? Jakie ma Pani objawy?
Jak przypuszczam są to bóle kręgosłupa?
Ból kręgosłupa lędżwiowego jest częstą dolegliwością w populacji ogólnej, dotyczy nawet 60–90%. Według danych z piśmiennictwa u 90% chorych z bólem krzyża w ciągu 3 miesięcy dochodzi do poprawy. Jednak nawet 75% ma co najmniej jeden nawrót dolegliwości, a u 72% po roku od jego wystąpienia ból się nadal utrzymuje.
W leczeniu bólu w przebiegu choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa według zaleceń powinna być stosowana terapia złożona - przede wszystkim edukacja, metody rehabilitacyjne i usprawniające, terapia manualna, leki przeciwbólowe i rozluźniające mięśnie, relaksacja. Jeśli ból jest przewlekły dodatkowo można stosować blokady nerwów, termolezję, kriolezję.
Wskazana konsultacja neurologiczna - lekarz powinien pokierować dalszym leczeniem
Pozdrawiam