Co znaczy ten rezonans mamy?

Witam, od prawie 2 lat moja mama cierpi na silne bole glowy, problemy ze snem. Wykonano rezonans, w którym napisano " nieco poszerzony zbiornik nadsiodlowy wpuklajacy sie w obręb siodla tureckiego." co to oznacza? Hormony w normie, jedynie prolaktyna to 38, norma do 25. Okulistycznie tez ok. Błagam o poradę.

Szanowna Pani, przytoczone fragmenty opisu badania rezonansem magnetycznym wskazują u badanej osoby na obecność tzw. zespołu częściowo pustego siodła, który jest wynikiem ucisku przysadki mózgowej przez wpuklające się do siodła tureckiego opony mózgowe zbiornika nadsiodłowego. Przysadka mózgowa jest częściowo uszkodzona lecz nie w stopniu krytycznym i wymaga leczenia farmakologicznego pod nadzorem specjalisty neurologa lub endokrynologa. O uszkodzeniu przysadki mózgowej świadczy podwyższony poziom hormonu prolaktyny. Parametr ten, przy tak niewielkiej jego zwyżce wydaje się móc być znormalizowany gdy zastosuje się lek - na receptę od w/w specjalistów - Norprolac, Dostinex lub lek na bazie starszej Bromokryptyny w odpowiedniej dawce i w ustalonym czasie leczenia. Silne bóle głowy są jednym z charakterystycznych objawów zespołu pustego siodła. O ile badanie okulistyczne obejmowało ocenę perimetryczną pola widzenia i jest ono prawidłowe, jak Pani wspomina, to wydaje się, że nie będzie w tym przypadku konieczna interwencja neurochirurgiczna. W stwierdzonym schorzeniu celowo są coroczne kontrole obrazu MR celowanego na przysadkę mózgową. Choroba ta ma niestety charakter przewlekły, ale po normalizacji poziomu hormonów zwykle następuje poprawa samopoczucia.