Co znaczy wysoki cukier w badaniu moczu?

Jakiś czas temu zgłosiłem się do lekarza w związku z licznymi objawami: zmęczenie, senność, zimne stopy i ogólne poczucie zimna, wypadanie włosów, spadek libido, problemy z moczem (pojawienie się problemu konieczności oddania moczu w nocy, mimo że mam dopiero 29 lat), problemy z koncentracją. Zawsze byłem raczej pracoholikiem, który mógł pracować do 2-3 w nocy i rano wstać o 8:00 wypoczęty itp. Od roku nie mogę pracować dłużej niż do 22. Moja praca nie jest stresująca, przynosi mi wiele satysfakcji (pracuję na uczelni wyższej). Pomyślałem, że mój organizm po prostu się buntuje i stąd nagłe przemęczenie itp. Problem jednak w tym, że ja nie miałem poczucia, że praca mnie stresuje itp. Za namową żony udałem się do lekarza, który zlecił badanie laboratoryjne. Ja sam dobrałem kilka dodatkowych opcji, aby przed 30 zrobić sobie przegląd. Po zrobieniu testów zadzwoniła do mnie p. doktor z Promedis-u z informacją, że przyszły wyniki, że generalnie musimy porozmawiać i że muszę wyniki powtórzyć, bo jest kilka rzeczy, które ją niepokoją, np. mam za wysoki cukier i ona się boi, że mogą być z tym problemy. Niestety ta pani musiała wyjechać na tydzień na konferencję i muszę ze wszystkim czekać i stresuję się.

Niemniej dzisiaj odebrałem wyniki i faktycznie jest kilka rzeczy, które są dziwne. Podwyższone mam (podaje to, co podkreślono jako ostrzeżenie): Mocz, Ph - 7,5 (norma: 5,0-7,0); Glukoza: 6,05 mmol/l (norma: 3,90-5,83); Cholesterol całkowity 6,06 mmol/l (norma: max 5,17); Cholesterol LDL 4,09 mmol/l (norma: max 4,00); Trójglicerydy 1,86 mmol/l (norma 0,40-1,70); Żelazo: 28,7 umol/l (norma 10,7-28,6). Dodam jeszcze może, że badanie zostało zrobione na czczo (ostatni posiłek o 18:00 dnia poprzedniego, dane pobrano o 09:00); w nocy napiłem się trochę wody. Nie przyjmuję leków. Mam lekkie nadciśnienie. Ważę 74 kg przy wzroście 183 cm. Mam 29 lat.

Witam!

Pańskie objawy mogą towarzyszyć wielu chorobom, dlatego ważne jest przeprowadzenie dokładnego badania klinicznego oraz badań dodatkowych. Powyższy opis objawów i wyników badań może sugerować hiperglikemię na czczo/cukrzycę lub nietolerancję glukozy (typ ewentualnego rozpoznanego zaburzenia gospodarki cukrowej zależy od dalszej diagnostyki) oraz zaburzenia lipidowe. Zaburzenia lipidowe w połączeniu z objawami klinicznymi sugerują niedoczynność tarczycy, stąd bardzo ważne jest oznaczenie stężenia TSH we krwi (jest to podstawowe badanie w diagnostyce zaburzeń czynności tarczycy). Podsumowując, proszę się nie stresować. Sytuacja nie wymaga natychmiastowej interwencji oraz nie ma powodów do niepokoju, ale proszę koniecznie przedstawić wyniki badań lekarzowi rodzinnemu gdy będzie to możliwe. Pozdrawiam serdecznie!