Czy mam zmienić leki na schizofrenię?

Witam mam taki problem leczę się na schizofrenie paranoidalną ale przez występowanie objawów ubocznych leków takich jak przyrost masy ciała, senność, zmęczenie, nadciśnienie wysoki poziom cukru we krwi i wiele innych objawów je sam odstawiam bez wiedzy i zgody lekarza i po jakimś czasie po odstawieniu leków czuję się bardzo źle wymiotuję mam nudności problemy ze snem bardzo się pocę te objawy się cały czas utrzymują czy powinienem wrócić do leczenia i ewentualnie poprosić o zmianę leków na inne.

Witam serdecznie. Niestety schizofrenia należy do chorób, które powinniśmy leczyć cały czas, gdyż objawy najczęściej wracają po odstawieniu leczenia i są to objawy najczęściej bardzo przykre. Rozumiem Pana dylemat - wielokrotnie w swojej praktyce spotkałam się z silnymi reakcjami niepożądanymi po lekach i wiem że potrafią być dla pacjentów bardzo męczące. Nie wiem jakie leki dotychczas Pan stosował ale obecnie jest dostępna dość szeroka grupa nowoczesnych neuroleptyków, przy których ryzyko rozwinięcia się objawów niepożądanych jest zminimalizowane. Nie ma jednak niestety gwarancji jak akurat Pan na dany preparat zareaguje, każdy z nas ma trochę inny organizm i nie da się tego przewidzieć, dlatego trzeba szukać odpowiedniego leku. Jeśli chodzi o neuroleptyki nowej generacji to większość pacjentów dobrze na nie reaguje. Proszę pamiętać również o tym, że przy schizofrenii każdy kolejny epizod choroby trochę trudniej leczyć. Z tego co obserwuję dobra współpraca z lekarzem, regularne wizyty i zażywanie leków bardzo często skutkują wyciszeniem się choroby. Na pewno lekarzowi uda się dobrać dla Pana odpowiednie preparaty. Pozdrawiam i życzę zdrowia.