Czy mogę we wczesnej ciąży przyjąć Apap?

Witam, jestem w 6 tygodniu ciąży, lekko się przeziębiłam i posiadam stan podgorączkowy, ale moim głównym problemem jest straszny ból głowy. Do lekarza idę we wtorek. Chciałabym zapytać czy mogę zażyć jedną tabletkę apapu? Czy nie zaszkodzi to mojemu dziecku? Nie wiem czy do wizyty u lekarza wytrzymam, ale nie chcę też zaszkodzić.
KOBIETA, 24 LAT 4 tygodnie temu

Dzień dobry,

Apap to lek zawierający paracetamol.

Paracetamol można bezpiecznie stosować przez cały okres ciąży. To najbezpieczniejszy i najlepiej przebadany lek przeciwbólowy, rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników.

Jednorazowo możliwe jest przyjęcie 2 tabletek, czyli 1 g paracetamolu. Po 4 godzinach dawkę można powtórzyć, aczkolwiek tylko w sytuacji, gdy dolegliwości pojawiły się ponownie.

Lek można zażywać maksymalnie do 5 dni ,chyba,że inaczej zdecyduje lekarz. Jeśli jest gorączka to do 3 dni można stosować Apap.

Proszę jak najwięcej pić wody, dużo odpoczywać, przyjmować witaminy dedykowane dla kobiet w pierwszym trymestrze ciąży.

Jeśli będzie miała Pani więcej pytań,to zapraszam na mojego Instagrama:

https://www.instagram.com/abczdrowie_polozna?igsh=eHIxOHNjOGc3aGd3

Pozdrawiam

Położna

Martyna Dudzińska