Czy moje objawy mogą wskazywać na raka żołądka?

Witam. Od koło 2 miesięcy borykam się z problemem ucisku/bólu żołądka w jego górnej czesci, dokladnie miedzy pępkiem a mostkiem. Do objawu ucisku i dyskomfortu dochodzi uczucie "noszenia"brzucha coś jakby był wzdety. Badanie USG nie wykazało nic szczególnego, wszystko w normie. Badanie gastrostopi - " przełyk prawidłowy. Linia Z położona na górnej granicy faldow żołądkowych. Niewielka przepuklina wslizgowa rozworu przełykowego. Sklepienie, trzon żołądka prawidłowe. W antrum liczne nadzerki aftowe i grudkowe z hematyna na szczycie. Ściany żołądka podatne na insuflacje powietrzem. Odźwiernik prawidłowy. Opuszka i część zstepujaca dwunastnicy bez zmian. Clo test ujemny. Dodam jeszcze że uczucie ucisku/gniecenia towarzyszy mi od rana na wieczora, mniej doskwiera po posilku i podczas leżenia. Stolec koloru glinianego, oddawany raz na dzien, czasem raz na dwa dni. Na obecną chwile lecze sie o ortanolem max 20mg rano i wieczorem, do tego probiotyk, przyjmuje też klarmin 500mg 2x dziennie ze względu wyniku dodatniego igm na bolerie. Czy takie objawy mogą wskazywać na raka żoładka?

Lek. Wojciech Zygmunt

Zważywszy na wynik gastroskopii, USG jamy brzusznej oraz pana wiek, to najprawdopodobniej pana objawy nie mają nic wspólnego z rakiem żołądka, a związane są z przepukliną rozworu przełykowego oraz nadżerkami śluzówki żołądka. Jeżeli jednak jest pan obciążony ryzykiem raka żołądka (w pana linii rodzinnej występowały przypadki zachorowań), to należy skonsultować się z lekarzem gastroenterologiem i regularnie poddawać się badaniu gastroskopowemu. Pozdrawiam i życzę zdrowia.