Czy możliwe jest odziedziczenie cukrzycy?

Czy jeśli moja babcia choruje na cukrzycę typu 1, a ojciec typu 2, to czy mimo badania krwi i poziomu cukru wynik był w porządku, jestem w grupie zagrożenia tą chorobą? W dodatku ostatnio w pracy spadł mi poziom cukru, było mi słabo, oblał mnie zimny pot i serce zaczęło kołatać a także wzrok był zaburzony. Czy taka sytuacja może mieć związek z cukrzyca czy może była to hipoglikemia?

Dzień dobry,
Cukrzyca zaliczana jest do chorób, które mogą być dziedziczone. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na to, że jest to w dużej mierze choroba dietozależna. Oznacza to, że nawet jeśli znajduje się Pani w grupie ryzyka z powodu obciążenia rodzinnego, nie oznacza to, że cukrzyca się u Pani rozwinie.
Objawy opisane przez Panią mogą mieć związek z hipoglikemią. Jeśli w badaniach glikemia na czczo dała dobry wynik, a występują u Pani objawy hipoglikemii, warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub diabetologiem i zrobić dodatkowe badania. Przydatne może okazać się zrobienie doustnego testu obciążenia glukozą (OGTT).
Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowia,
Marek Aleksander Przondo
dyplomowany dietetyk
http://dietetyczny.guru/
marek@dietetyczny.guru