Czy powinnam wykonać badania prenatalne?

Witam;)
Mam na imię Małgosia, mam 28 lat. Chciałabym zadać jedno pytanie. Otóż jestem w 13 miesiącu ciąży, ostatnio byłam na wizycie kontrolnej i pani doktor zaproponowała mi, żebym zrobiła sobie badanie prenatalne, chociaż wszystko z jej strony jest ok, ale gdybym chciała, to mogę sobie zrobić.
Chodzi mi o to, że mieszkam od niedawna w Niemczech, mam już jedno dziecko, które się urodziło zdrowe. U mnie i u męża w rodzinie nikt nie chorował na tak poważne choroby, wszystkie badania mam w normie.
Czy muszę takie badanie sobie zrobić, czy to nie jest konieczne w moim przypadku?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Gosia

Witam serdecznie,
wskazaniem do wykonania badań prenatalnych są odchylenia w pozostałych badaniach w ciąży, które wykonuje się rutynowo.
USG, które miała Pani wykonane w 13 tygodniu ciąży, ma na celu wykluczenie zespołów genetycznych. Z tego co Pani pisze, w badaniach nie ma nieprawidłowości. Ale należy pamiętać, że te badania nie są w 100% wiarygodne.
Musi Pani podjąć decyzję, czy chce Pani takie badania wykonać czy nie. Nie ma Pani jednak do nich jednoznacznych wskazań.
Pozdrawiam