Czy poziom insuliny spada po posiłku?

Witam, mam pytanie odnośnie insuliny. Ponieważ miałam wysoki wynik insuliny po obciążeniu po 1h 125 po drugiej 73, przyjmowałam metforminę. Po 4 miesiącach wykonałam badanie ponownie i wynik jest następujący: na czczo 6,42, po 1h 5,40, po 2h 5,07 µIU/ml, czy to w ogóle możliwe, że insulina spada po posiłku? Dodam, że zamiast wypicia glukozy miałam zjeść śniadanie i nie brać leku. Zjadłam sałatkę warzywną z serem i jabłko. Jednocześnie badałam glukozę na czczo 78,8, po 1h 84,4, po 2h 77,9 mg/dl

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Test z glukozą wypadł prawidłowo, a nawet "płasko" co spotyka się w hipoglikemii reaktywnej. Poziom insuliny na czczo jest prawidłowy (większość chorych ma jednak poziom nieco niższy). Po posiłku stężenie insuliny powinno zwiekszyć się ok 3x. Nie jest to jednak regułą i tak naprawdę nie istnieją oficjalnie ogłoszone normy w tym zakresie - pomimo popularności "krzywej insulinowej". Podstawą oznaczenia insulinooporności może być: tzw. klamra metaboliczna - badanie wykonywane tylko w celach naukowych (bardzo czasochłonne i wymagające częstego pobierania próbki krwi), tzw. minimal model - oznaczenia wzprowadza się do specjalnego programu koputerowego który wylicza wskaźnik insulinooporoności oraz tz HOMA-index - dość prosty wzór który ma jednak zastosowanie tylko do stężeń glukozy i insuliny na czczo. Wyliczony wg. tego wzoru wskaźnik insulinooporności IR=2,4 ("wzorcowy" =1,0). Oddzielną sprawą jest jego interpretacja w której bierze się pod uwagę także dane kliniczne (m.in wiek, wagę ciała, obwód pasa). Pozdrawiam