Czy przy tym MR muszę mieć operację kolana?

W przypadku takiego wyniku rezonansu kolana czy wymagana będzie operacja. A jak tak to jaki jej rodzaj. Z góry dziękuję za udzieloną odpowiedź - ACL zerwane przy przyczepie udowym z obrzękiem kikuta- świeży uraz. Poza tym aparat więzadłowy kolana, ścięgno mqf, mięśnia podkolanowego, półbloniastego, dwugłowego uda oraz ITB zachowane, bez uchwytnych zmian. Obrzęk dystalnej części brzuśca mięśnia półbłoniastego z płynem w otoczeniu brzuśca. Obrzęk brzuśca mięśnia dwugłowego uda. Łąkotki o jednorodnym sygnale i zachowanej wysokości. Okrywa chrzęstna kości udowej, piszczelowej i rzepki jednorodna, bez ubytków. Kongruencja SRU prawidłowa. Obecny fałd przyśrodkowy błony maziowej. Obrzęk brzeżnej bocznej części LFC, brzeżnej przyśrodkowej części MFC oraz brzeżnej tylnej części LTCobszary stłuczenia. Zwiększona ilość płynu w stawie. Niewielka ilość płynu w kaletce brzuchato-półbłoniastej. Obrzęk tkanki podskórnej przed więzadłem rzepki oraz nad troczkiem bocznym rzepki i w kierunku obwodowym wzdłuż bocznej części kolana i goleni. Trzeszczka w ścięgnie głowy bocznej mięśnia brzuchatego łydyki. Nie uwidoczniono wolnych ciał wewnątrzstawowych.

Szanowny Panie - opierając się jedynie na wyniki badania NMR co do zasady kwalifikuje się Pan do leczenia operacyjnego. Jednak decyzja czy Pana operować czy nie zależy od szeregu czynników: czy jest Pan obciążony innymi chorobami, jaka jest Pana aktywność zawodowa i pozazawodowa, jakie ma Pan oczekiwania po tym zabiegu. Przede wszystkim jednak powinien Pan być zbadany przez ortopedę ( ocena ruchomości , wydolności w tym stabilizacji stawu kolanowego ) który pomoże Panu podjąć decyzje o sposobie leczenia zachowawczym bądź operacyjnym. Jeżeli rekonstrukcja więzadła krzyżowego nie jest wykonywana w krótkim odstępie czasowym od urazu ( a dzieje się tak rzadziej niż częściej ) to pacjent musi być do niego przygotowany. Staw kolanowy powinien być przed zabiegiem w pełni ruchomy, mięśnie wydolne - w tym szczególnie w zakresie stabilizacji czynnej . Innymi słowy kolano powinno być w pełni „rozćwiczone”.

Osobną kwestią pozostaje dobór metody operacyjnej w przypadku decyzji o podejmowaniu leczenia operacyjnego

Pozdrawiam