Czy tak wysoka glukoza na czczo jest spowodowana kłopotem z nerką?

Dzień dobry, Jestem po ataku kolki nerkowej, jeszcze nie wiem co się dokładnie dzieje, wizytę u urologa mam w środę. Jednak przy badaniach na SORze wyszło mi 118mg/dL glukozy na czczo. Zlecono badanie OGTT. Wynik badania był jeszcze wyższy niż kilka dni temu w szpitalu. Mianowicie, glukoza na czczo 145/mg/dL. Próbka po dwóch godzinach - 87mg/dL, czyli wszystko prawidłowo. Czy powinnam się niepokoić, czy tak wysoka glukoza na czczo jest spowodowana kłopotem z nerką ?

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Jeżeli chodzi o pierwszy pomiar, to mógł być nieprawidłowy z powodu ataku kolki nerkowej. Natomiast, żeby ocenić u pani gospodarkę wodorowęglowodanową wykonano badanie ogtt. W tym badaniu mierzy się poziom glukozy na czczo z krwi żylnej przed podaniem 75 g glukozy doustnie. W pani wypadku wynik na czczo był nieprawidłowy (dwukrotne stwierdzenie glikemii na czczo powyżej 126 stwierdza cukrzycę) i w tej sytuacji powinna pani zgłosić sie do specjalisty - diabetologa.