Czy te preparaty źle wpłynęły na wykonany zabieg?

Witam. Cztery dni temu miałam wykonany zabieg RF mikroigłowa na usunięcie blizn po trądziku różowatym na twarzy. Mam 44 lata. Dzień przed zabiegiem zakończyłam smarowanie żelem Normaclin pojawiących się grudek czy krost na twarzy .Stosuję go od kilku miesięcy, punktowo, do momentu ustąpienia zmiany. Żel stosuję raz dzenne, rano. Po zabiegu nie smaruję się Normaclinem. Poza tym na /wieczór, raz dziennie stosuję krem Soolantrę. Zastosowałam go dzień przed zabiegiem i rozpoczełam ponowne smarowanie dzień po zabiegu. Soolantrę stosuję od kilku miesięcy. Dodam, że Normaclin i Soolantrę przepisał mi lekarz wykonujący zabieg. Obecnie na skórze, po zabiegu mam siatkę ze strupami, w niektórych miejscach jeszcze jest zaczerwieniona. Skóra swędzi, czasem lekko piecze. Czy ten żel i krem mogą mi zaszkodzić, wpłynąć negatywne na wykonany zabieg?

Dzień dobry, stosowanie jakichkolwiek leków w przypadku chorób towarzyszących powinno być skonsultowane z lekarzem prowadzącym, lub farmaceutą. Istnieje wiele sytuacji w których może nastąpić tak zwana reakcja krzyżowa, albo działanie niepożądane. Działanie niepożądane leku to każde niekorzystne i niezamierzone działanie, które występuje u pacjenta w trakcie przyjmowania leku lub jakiś czas po zakończeniu farmakoterapii. Skutki uboczne stosowania leków mogą pojawić się nawet po zażyciu tylko jednego z leków w zalecanej dawce, dlatego warto zapoznać się z ich listą. Znajduje się ona na ulotce, która jest dołączona do każdego leku. Jeśli takiej nie posiadamy na różnych portalach internetowych również znajdziemy pełną ulotkę, wraz ze spisem działań niepożądanych. Stanowczo odradzam stosowania jakichkolwiek leków, suplementów diety i ziół pod każdą postacią bez konsultacji z lekarzem specjalistą lub magistrem farmacji.

Serdecznie pozdrawiam

Życzę miłego dnia

Specjalista Medycyny Estetycznej, Dermatolog, dr Izabela Lenartowicz

http://lenartowiczclinic.pl