Czy to jakieś zmiany hormonalne, czy może jest to rak (nie znam się na tym)?

Mam 17 lat i ostatnio w prawej piersi wyczułam guzek (nie boli mnie to, ale jest dość wyczuwalne)... Nie jestem za młoda na takie coś? Czy to jakieś zmiany hormonalne, czy może jest to rak (nie znam się na tym)? Jeśli jest to istotne, to moja mama miała raka (ale nie piersi). Mam biec do lekarza, czy poczekać i nie panikować?

Witam serdecznie,

U nastolatek rak piersi nie występuje. W okresie dojrzewania w piersiach fizjologicznie mogą być wyczuwalne nierówności, zgrubienia, co jest związane z rozwojem tkanki gruczołowej piersi oraz małą zawartością tkanki tłuszczowej.

Czasami w piersiach mogą się pojawiać zmiany (guzki) łagodne, które zazwyczaj wymagają obserwacji.

Myślę, że wiek 17 lat to dobry czas na pierwszą wizytę u ginekologa, który zbada piersi i oceni, czy wszystko okej. Proszę także pamiętać, że na piersi ma wpływ tryb życia, czyli ważne jest regularne odżywianie się, unikanie tłustych potraw oraz niepalenie papierosów.

Pozdrawiam serdecznie