Czy to są objawy zapalenia oskrzeli?

Mąż ma 50 lat i codziennie rano, jak tylko się obudzi, to leci do łazienki, spluwa razem z kaszlem plwocinę i to już chyba trwa kilka lat. Badał płuca - niby wynik dobry, lekarz osłuchał, też nic i u pulmonologa był - też niby nic. Jaki lek mógłby na to pomóc zważywszy na to, że mąż nigdy nie palił, nie ma pylicy płuc i kaszel jest tylko rano, jak wypluje plwociny, a potem w ciągu dnia raczej nie występuje? Jaki lek lub zioła byłby wskazane. Bardzo dziękuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Witam serdecznie,
Opisywane przez Panią objawy raczej nie wskazują na astmę oskrzelową. Mogą jednak występować w przebiegu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, czyli POCHP oraz w przewlekłym zapaleniu oskrzeli. W chorobach tych kaszel jest najintensywniejszy w godzinach porannych, zaraz po przebudzeniu, a po odkrztuszeniu wydzieliny następuje zmniejszenie dolegliwości. Choroby występują najczęściej u osób palących papierosy, czynnie lub biernie, jednak może wystąpić także u osób, które nie paliły tytoniu. Dolegliwości mogą się także pojawić w przebiegu zapalenia zatok przynosowych.
Wskazana jest niestety ponowna wizyta u lekarza, jeżeli nie było wykonywane zdjęcie radiologiczne powinno być zlecone. Wskazane jest również wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych.
Jeżeli chodzi o leczenie, to niestety może ono być zalecone dopiero po postawieniu rozpoznania.

Pozdrawiam