HOMA-IR a insulinooporność

Witam, czy takie wyniki mogą świadczyć o insulino oporności? O czym może świadczyć wskaźnik HOMA-IR = 3,92 oraz QUICKI = 0,31 (wyniki z internetowego kalkulatora) Glukoza: - na czczo: 85 mg/dl - po 60 min: 136,2 mg/dl - po 120 min: 112,6 mg/dl Insulina: - na czczo:18,7 μIU/ml - po 60 min: 123,0 μIU/ml - po 120 min: 92,4 μIU/ml. Jakie są normy dla wskaźnika Homa Ir? Czy mój wynik jest bardzo odbiegający od normy, czy jest to tylko nieznaczne przekroczenie, które może zdarzyć u zdrowych ludzi? Czy ktoś mógłby zinterpretować moje wyniki i powiedzieć mi coś więcej na temat mojego obecnego zdrowia? Jaka jest mniej więcej cena badania wskaźnika Homa Ir, gdybym chciała je zrobić prywatnie jeszcze raz, już bez skierowania od lekarza. Pomyłki się przecież także zdarzają, chciałabym to zweryfikować. Dziękuję za wszelkie odpowiedzi i pomoc.

Dzień dobry,

Tak, wyniki Pani testu wskazują na insulinooporność. Proszę skontaktować się z diabetologiem lub endokrynologiem celem ustalenia dalszego postępowania. Niezwykle istotna jest właściwa dieta oraz regularna aktywność fizyczna. Do rozważenia - leczenie farmakologiczne - po dokładnej ocenie Pani stanu oraz zebraniu wywiadu rodzinnego przez lekarza prowadzącego.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych