Dlaczego jest mi zimno i jestem sina?

Dzień Dobry, mam niedoczynnść tarczycy. Unormowany poziom hormonów FT3, FT4 oraz TSH. Wszystko mam wyregulowane poza termiką. Cały czas jest mi zimno, jestem sina, mam problemy z rozgrzaniem ciała. Co mogę zrobić, aby sobie pomóc. Pozdrawiam, Gosia Mazur
KOBIETA, 44 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dlaczego jestem tak bardzo wrażliwa na zimno?

Moim problemem jest wrażliwość na zimno, niezależnie od pory roku chodzę w 3-4 warstwach ubrań, jeżeli temperatura na zewnątrz jest poniżej 26 stopni wychodzę w kurtce zimowej, czapce i szaliku, bo inaczej jest mi zbyt zimno. Praktycznie przestałam wychodzić z domu, bo 90% wyjść kończy się tym, że mnie przewieje i jestem przeziębiona. Bardzo szybko się wyziębiam. Wystarczy dosłownie klika-kilkanaście minut odczuwania zimna, żeby zaczęły się pojawiać objawy przeziębienia (bóle mięśni/katar/ból gardła). Przykłady: 3 minuty na dziale z lodówkami w supermarkecie → natychmiastowy ból gardła; 10 minut w strumieniu wentylatora → ból mięśni, przeziębienie na kilka dni. Kiedy jest mi zimno w jakąś część ciała, czuję w niej kłucie, nasilenie bólu określiłabym na 1. Czasami pojawiają się "uderzenia gorąca". To się dzieje przy niewielkiej aktywności, nieproporcjonalnie do wykonanego wysiłku. Nie wiem czy to może mieć związek, ale od około 4-5 miesięcy codziennie, zaraz po wstaniu bolą mnie stopy - uczucie ścisku, dopiero jak pochodzę przez 1-2 minuty mija. Podejrzewałam, że to może być skutek uboczny antykoncepcji doustnej, którą po roku zamieniłam na wkładkę domaciczną, ale nie zauważyłam żadnej poprawy. Jedna neurolog sugerowała mi, że powinnam przyjmować leki przeciwdepresyjne; przyjmowałam sertralinę 100 mg przez pół roku, ale również nie zauważyłam żadnego wpływu na odczucie temperatury. Miałam również przepisany bencyklan 200 mg w celu poprawy krążenia; zmniejszenie odczucia zimna przez ten lek określiłabym na 5%, odstawiłam go ze względu na znikome efekty. Jedyną rzeczą, która daje zauważalną poprawę tolerancji na zimno jest alkohol, zmniejszenie odczucia zimna określiłabym na 20-25% - dla ilości 2 piwa lub 2 lampki wina - wypicie więcej jedynie wydłuża czas efektów, ale nie daje większej poprawy. Oczywiście nie piję jakoś często (ok. 1-2 razy w miesiącu), ale zauważyłam, że jeżeli wypiję alkohol przy jakimś wyjściu, to jest mniejsze prawdopodobieństwo, że potem będę przeziębiona. Wykonane badania: pomiar ciśnienia, EMG w kierunku polineuropatii, MRI głowy, USG tarczycy, anty-TPO, anty-TG, TSH, FT3, FT4, morfologia, glukoza na czczo, lipidogram, próby wątrobowe, anty-CCP, CRP, albumina, żelazo, ferrytyna, UIBC, TIBC, saturacja transferyny, kreatynina, eGFR, CK, wit. D, B12, potas, sód, wapń. Wszystkie wyszły prawidłowo. Jedynie kwas foliowy wyszedł zbyt niski (3,59 ng/ml). Będę wdzięczna za udzielenie wskazówek co powinnam jeszcze zbadać albo polecenie lekarza w Warszawie, który będzie w stanie mi pomóc.
KOBIETA, 25 LAT 7 miesięcy temu

Można spróbować inny lek przeciwdepresyjny (powodują niektóre u niektórych pacjentów wzmożone uczucie ciepła) i/lub niską dawkę amlodypiny (lek zapobiega skurczom tętnic).

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dlaczego jest mi wciąż zimno?

Ciągle jest mi zimno, to nie jest kwestia tylko zimnych dłoni i stóp a całego ciała, w okresie wiosenno jesienno zimowym noszenie grubych swetrow i ciepłych skarpetek jest na porządku dziennym. Włosy wypadają ponad przeciętnie co do ilości co jakiś czas (podczas wizyty u fryzjera, sam zwrócił uwagę że jest coś nie tak i powinnam udać się do trychologa). Problem łamliwych, rozdwajających się paznokci powraca na podobnej zasadzie jak z włosami. Skóra jest sucha. Problemy z jelitami? Przewlekle twardy brzuch od pasa w dół, częste gazy. Boleści brzucha po lewej stronie podbrzusza ( okolice lewego jajnika, ginekologicznie wszystko w porządku). Czasami przed wydalaniem kująco-sciskakacy ból brzucha. Częste bóle głowy, gdzie tabletki przeciwbólowe nawet te mocniejsze nie pomagają, ból jest tępy kujący nie pulsujący, po środku głowy jakby za oczami. Nie zażywam żadnych leków. Od przeszło roku chodzę na fizjoterapie (dyskopatia w odcinku ledzwiowo-krzyżowym, lekka skolioza w tym samym miejscu i rwa kulszowa lewostronna z odcinka szyjnego i ledzwiowego), mam również gruczolakowlokniaka w lewej piersi od zew. strony(nowotwór piersi w rodzinie) 1Mam 25 lat. Czy powinnam udać się do jakiegoś lekarza? (mam nie mile doświadczenia z lekarzami, 6 lat musiałam tułać się od lekarza pierwszego kontaktu po specjalistow aż ktoś zdiagnozuje moje problemy z kręgosłupem, przez ten czas żadnych badań jedynie leki przeciwbolowe, wmawiano mi że pewnie coś źle dźwignęłam, stres, nerwica ą, uroda organizmu itp)
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Dzień dobry.

Proponuję Pani skonsultowanie się z endokrynologiem, który skieruje Panią na badania pozwalające na ocenę funkcji i stanu tarczycy oraz postawi diagnozę co do ewentualnych chorób związanych z tym ważnym dla nas ludzi gruczołem. Proszę dopilnować, by badanie było pełne a nie tylko ograniczone do TSH.

Powinno być oznaczone we krwi FT4, FT3 (wolne hormony tarczycy) TSH, przeciwciała anty-TSH , przeciwciała przeciwko receptorom TSH oraz przeciwciała TPO i anty TG. Część badań jest odpłatna lecz warto się zbadać. Opisane przez Panią kłopoty świadczą o bardzo słabej odporności organizmu i dodatkowo, co mnie zaniepokoiło to te przewlekłe bóle głowy, których nie może uśmierzyć żaden lek. Proponuję w tej sprawie konsultację z neurologiem. Może to być migrenowy ból głowy, który wymaga specjalistycznej diagnostyki i długotrwałego leczenia. Jedną z metod diagnostycznych w różnicowaniu migreny od innych przyczyn bólu głowy jest tomografia komputerowa.

Leczenie migreny jest indywidualne, to znaczy, że każdy cierpiący inaczej reaguje na leki. Równocześnie wdraża się specjalną dietę i zaleca się unikanie czynników aktywujących napad migrenowy. Z mojej obserwacji wynika, że psychoterapia świetnie wspiera leczenie farmakologiczne i dietoterapię.

Życzę cierpliwości i zdrowia.

Mirosława Kamola-Olszewska

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty